Europoslanec Zdechovský: Je třeba uvalit sankce na Putina a Rusko vyloučit ze všech tendrů

České firmy sankce proti Rusku pravděpodobně finančně odnesou. Ohledně dodávek plynu se ale Česko bát nemusí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Tomáše Zdechovského
                   

Dnes večer se po summitu Evropské unie rozhodne o dalších sankcích na Rusko. Co se chystá, jaké jsou zákulisní informace? Zeptali jsme se europoslance a místopředsedy KDU-ČSL Tomáše Zdechovského.

Co říkáte na plánované sankce proti Rusku, jaké mají být?

Podle vyjádření vrcholných státníků mají být drtivé. Premiér Johnson uvedl, že dostanou Rusko na kolena. Pevně věřím, že státníci večer na summitu co nejrychleji odsouhlasí ty nejpřísnější sankce.

Je možné ještě stupňovat, nebo toto je maximum možného?

Určitě je možné další zpřísnění – od ekonomických a diplomatických sankcí až po totální izolaci země. Ale to je až to nejkrajnější řešení. Aktuálně je cílem Rusko ekonomicky oslabit. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Co vy konkrétně byste prosazoval?

Okamžité vyloučení ruských firem ze všech tendrů, ukončení spolupráce na projektech s Ruskou federací, omezení nákupu surovin, zboží a servisu a ochromení největších ruské banky, které doposud nebyly na seznamu sankcí. A především bych odstřihnul Rusko od systému SWIFT, což je velmi složité a těžké rozhodnutí.

Odpojení od systému Swift. Co by to pro Rusko znamenalo?

Znamenalo by to odstřihnutí Ruska od mezinárodních finančních operací a transakcí! Došlo by fakticky k zastavení obchodních výměn s Ruskem, samozřejmě by se to dotklo i dodávek strategických surovin, protože by za ně ruské společnosti nedostávaly zaplaceno. My bychom přišli o dodávky, Rusko o peníze, kterými financuje invazi na Ukrajině. Zapříčinilo by to masivní odliv kapitálu a oslabilo rubl.

Už se to někdy stalo?

Ano. Vzpomeňme si na to, co udělalo odstřihnutí Íránu od SWIFT v roce 2012, když země neuposlechla výzev a pokračovala v jaderném programu. Následoval rychlý propad poloviny příjmů z vývozu ropy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Evropská unie

Bude mít sankce dopad i na českou ekonomiku, ale třeba i na dodávky plynu a další věci?

Žijeme v globalizovaném světě, takže válka bude mít dopad i na české občany. O dodávky plynu se bát nemusíme, Evropská komise už potvrdila, že pro letošní rok máme této komodity dostatek. Na další zimu se můžeme zásobit od jiných států. Naštěstí pro Českou republiku není Rusko nijak velkým a zásadním obchodním partnerem. Určitě to odnesou některé české firmy, které obchodují v Rusku, ale to se nedá v tuto chvíli nic dělat.

Co sankce zaměřené přímo na Putina, je něco takového vůbec možné?

Souhlasím s eurokomisařkou Věrou Jourovou, že je potřeba uvalit sankce i na Putina. Obvykle se na hlavy států sankce neuvalují i z toho důvodu, aby se ponechala otevřená zadní vrátka pro možná vyjednávání. Putin ale překročil všechny možné čáry, tady je to na místě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články