Zdražování bude podle ekonoma enormní. „Kupte si mlýnek na obiloviny, pekárnu a uskladněte pohonné hmoty,“ říká Pilíšek

Válka na Ukrajině si vybírá daň i v České republice. A zřejmě bude mnohem hůř.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Romana Pilíška
                   

Zdražování se dotkne prakticky všeho. Nepůjde přitom o drobné. Podle ekonoma a spoluzakladatele společnosti Zlaté rezervy Romana Pilíška ceny vyšplhají v řádu desítek procent.

Na co se mají lidé připravit, co všechno bude zdražovat?

Růst cen energií zdraží prakticky všechno zboží a služby. Lidé by si měli během jara a léta vytvořit zásoby trvanlivých potravin, hygienických potřeb, léků minimálně na 6 až 12 měsíců dopředu. Jedná se o bezrizikovou investici současných úspor, které ztrácí na hodnotě dramatickým tempem.

Velmi se ohledně zdražování hovoří o pečivu. Proč, když jsme v produkci obilí soběstační?

Ceny obilovin se řídí komoditními burzami. Stát by musel provést podobnou intervenci, jako udělalo Maďarsko, které zakázalo vývoz obilovin. Tento zákaz by přirozeně snížil cenu obilovin na domácím trhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pečivo

Kam až podle Vás mohou ceny vyšplhat, když se bavíme například o rohlíku nebo bochníku chleba?

Jedná se spíše o otázku směřující na producenty pečiva, kteří se zabývají přesnou kalkulací pečiva. Obecně vzato by při současném růstu obilovin, energií, transportu, mezd apod. vzroste cena o 20 až 50 procent. Osobně pro domácího spotřebitele doporučuji nákup mlýnku na obiloviny, domácí pekárnu apod… Opět, jedná se o investici malého charakteru, ale dokáže provést královskou službu.

Ukrajina byla jedním z nejdůležitějších pěstitelů a vývozců obilí v globálním měřítku. Může to znamenat problémy i v jiných částech světa, kde bude najednou nedostatek?

Africké země jsou z velké části závislé na dovozu obilovin z Ukrajiny. Uvidíme, jak na současný stav bude reagovat i samotné Rusko. Problémy nastanou u těch zemí, které jsou buď velmi chudé a nebo nemají účinnou potravinovou bezpečnostní politiku.

Budou znovu zdražovat benzin a nafta?

Evropské politické elity se budou snažit o snížení závislosti na dovozu ropy a zemního plynu z Ruska. Ovšem jsou ochotny stejnou cenu zaplatit i občané? Při dalším zdražování si dokáži představit nástup občanských nepokojů v různých částech Evropy. Avšak než jít cestou nepokojů, tak bych opět doporučoval si vytvořit vlastní zásoby nafty, případně benzínu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Jak?

Existují bezpečné a levné způsoby uskladnění pohonných hmot. V období nižších cen bych naskladňoval a v období vyšších cen čerpal. Navíc pokud se politické napětí mezi západními zeměmi a Ruskem bude stupňovat, pak může být benzín nebo nafta na příděl…

V jakém objemu by měly zásoby být?

Lépe nyní mít alespoň 300 litrů nafty „doma“, než čekat fronty na benzínové pumpě. Variantou je i pořídit si vůz na hybridní nebo elektrický pohon a nabíjet si auto doma. Skutečně bych pro následující několikaleté období nespoléhal na stát, ale sám na sebe….

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články