Poslanec Marek Ženíšek: Ukrajinský konflikt, který probíhá kousek od našich hranic, se Česka bytostně dotýká

Vladimir Putin zahájil další kolo invaze na Ukrajinu. Podle Marka Ženíška si toto chování zaslouží tvrdé sankce.

i Zdroj fotografie: s vědomím Marka Ženíška
                   

Evropa by měla směrem k Rusku reagovat tvrdě a rozhodně. Myslí si to poslanec TOP 09 a předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marek Ženíšek. Ocenil i přístup české vlády a její postoj ke krizi na Ukrajině.

Jak vnímáte vpád armády Ruska na ukrajinské území? 

Znamená to jediné, že Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu a snaží se zpochybnit její právo na suverenitu a existenci. Takové jednání je nepřijatelným porušením základních norem mezinárodního práva, včetně Charty OSN, Minských dohod a Budapešťského memoranda z roku 1994. Evropa by na to měla tvrdě reagovat. Jsem přesvědčen, že tvrdé sankce by měly být zavedeny okamžitě. 

Separatisté už vznášejí požadavky na další ukrajinská území, bude konflikt dále eskalovat, je to voda na Putinův mlýn? 

Konflikt je od samého začátku v režii Ruska, to v něm hraje klíčovou roli. Povstalci jsou dlouhodobě podporováni ze strany Ruska a dělají kroky, které jsou v souladu s jeho zájmy. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Vidíte nějaké dopady, které bude mít ruská agrese na Českou republiku? Ať už krátkodobé, tak i dlouhodobé… 

Dopady na nás konflikt na Ukrajině určitě mít bude. Nechci věštit z křišťálové koule, jaké ty dopady přesně budou. Ovšem konflikt, který probíhá jen několik set kilometrů od našich hranic, se nás bytostně týká už nyní.  

Je nyní třeba revidovat, případně nějak sledovat ruské občany, kteří pobývají na území České republiky?

Nechci rozhodně vyzývat ke sledování ruských občanů, ne každý občan Ruska je fanoušek Vladimíra Putina a vždy jsem odmítal princip kolektivní viny. V první řadě je potřeba okamžitě přijmout tvrdé sankce vůči Rusku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články