1 700 000 Čechů bude platit za energie astronomické částky. I vy? Už v lednu 2024 se za vyúčtování nedoplatíte

Češi by se měli připravit, že letošní zimu za vytápění opět vysolí pěkný balík peněz.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Pokud jste doufali, že letos už se ceny energií vrátí do normálu a vy za ně nebudete muset platit šílené částky, pak vás bohužel musíme zklamat. Podle aktuálních odhadů bude od ledna příštího roku za teplo platit astronomické částky až 1,7 milionu Čechů. Nepatříte do této skupiny i vy? Pokud ano, pak pro vás máme nemilou zprávu. Za vyúčtování se nedoplatíte.

Za teplo lidé budou platit šílené částky

Jak píše web TN, dodávky tepla zdraží jak uhelné, tak plynové teplárny. A rozhodně ne málo. V některých městech se očekává, že zvýšení cen může dosáhnout až desítek procent. Například v Plzni si lidé připlatí téměř 30 procent ceny. „Předpokládá se navýšení ceny o zhruba 161 korun za gigajoule bez daně. Aktuálně plzeňské domácnosti platí kolem 570 za gigajoule bez daně,“ uvedla pro web TN mluvčí Plzně Eva Barborková.

A připlatí si i lidé v jiných městech. Třeba ti, kteří teplo odebírají ze Sokolovské uhelné by měli počítat s nárůstem o 20 až 25 procent, uvádí server Novinky. Týká se to například obyvatel Karlových Varů, Sokolova, Chodova či Bukovan. Stejně tak ceny navýší elektrárna v Opatovicích nad Labem, píše dále web ČT24. O kolik však zatím není jisté.

Proč se teplo zdražuje?

Podle Teplárenského sdružení ČR jsou hlavní příčinou rostoucích cen „zvyšující se náklady a zrušení dosavadních podpor,“ uvedl pro server Lidovky mluvčí sdružení Pavel Kaufman. Konkrétně se členové odvolávají především na avizované zvýšení regulované složky ceny elektřiny a plynu, dodává web ČT24. Za tímto rozhodnutím stojí Energetický regulační úřad, jak psaly Události247.

iZdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons / CC-BY-SA
Teplárny od příštího roku zdraží mnohdy až o desítky procent

S tímto tvrzením a faktem, že lidé budou muset za teplo platit šílené částky však mnozí nesouhlasí. „Já si myslím, že je to ze strany tepláren a Teplárenského sdružení účelové a že to nemá žádnou souvislost s navýšením regulované části u plynu, protože to je jednak daleko menší než u elektrické energie, navíc je tam ten výrazný pokles cen plynu,“ uvedl pro server ČT24 ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Jste na rostoucí ceny tepla připravení? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články