Ten, kdo vlastní auto starší 8 let bude státu odvádět měsíční poplatek 10 000Kč

Poplatek na denní bázi budou už brzy platit obyvatelé metropole, jejichž auto nesplňuje přísné emisní normy.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

V červenci vše přestane být jako dřív a začnou platit nové regulace, které se týkají vozidel starších 8 let. Podle přísných předpisů bude každý, kdo používá auto, které není v souladu s normami ultra nízkých emisí (tzv. ULEZ), muset platit denní poplatek ve výši přibližně 330 Kč​. To v přepočtu znamená zhruba 10 tisíc korun měsíčně, které bude muset řidič poslat do státní kasy.

K návrhu mají obce výtky

Tyto regulace se týkají zatím jenom Londýna, konkrétně oblasti Greater London Authority, která je ohraničena dálnicí M25​. Drakonická opatření jsou součástí velkého plánu starosty Sadiqa Khana, který chce zlepšit kvalitu vzduchu v metropoli. Už dříve jeho kancelář uvedla, že znečištění vzduchu každý rok zapříčiní úmrtí tisíců obyvatel Londýna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Londýně začnou platit přísná opatření týkající se emisních norem

Regulace jsou obrovským předmětem kontroverze. Londýnské městské části už zahájily soudní řízení proti tomuto drsnému návrhu. Soudní spor se týká dvou hlavních bodů – obce tvrdí, že mohlo dojít k nedodržení zákonných postupů, protože připravované změny jsou tak rozsáhlé, že reálně představují zcela nový systém. Za druhé obce tvrdí, že neproběhlo dostatečné, respektive žádné množství konzultací o návrhu o šrotovném.

Denní poplatek jako realita i v ČR?

Dopad to určitě bude mít i na další země, nejenom na Velkou Británii. Takové regulace by v České republice mohly ovlivnit většinu řidičů, protože průměrný věk vozového parku v ČR je 16 let​, což je v rámci EU jedno z nejvyšších čísel. Jestli k něčemu podobnému česká vláda v budoucnu přistoupí můžeme jenom spekulovat.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Vlastníci starých aut si kvůli návrhu britského starosty za jízdu autem pořádně připlatí

Je nicméně nad slunce jasné, že denní poplatek, případně měsíční poplatek v podobě 10 000Kč na hlavu by vláda uvítala. Obzvlášť v době, kdy sama nemá dostatek peněz na rozhazování. Doufejme nicméně, že se podobného kroku v tuzemsku nedočkáme, protože reakce daleko konzervativnějších Čechů, kteří nevnímají Green Deal jako modlu, by na sebe nenechala dlouho čekat.

Zdroj: AutoŽivě

Co si o takovém nápadu myslíte vy? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články