200 Kč zaplatí každý řidič za 1 den jízdy: Stát z nás od 1. ledna 2024 vyždíme poslední zbytky peněz

Řidiči si opět sáhnou hlouběji do kapsy. Nejenže ceny benzínu míří stále nahoru, ale teď budou platit i za jízdu v centru města.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Hlavní město se od začátku příštího roku chystá na dlouho slibované zpoplatnění vjezdu do centra. Na sociálních sítích to napsal bývalý expert BESIP a současný vedoucí odboru dopravy Prahy 14 Petr Vomáčka. Řidiči by tak podle něj za vjezd do centra měli zaplatit dvě stě korun na den. 

Praha našla inspiraci ve světě

Praha 1 ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy hodlá od 1. ledna 2024 zavést mýtné. Mělo by zasáhnout celou oblast Prahy 1 mimo magistrálu a cena bude stanovena jen za celodenní průjezd ve výši 200 korun. Poplatek se bude kontrolovat speciálními vozy podobnými těm na zóny placeného stání. O způsobu platby i výjimkách zatím není rozhodnuto,“ napsal na Facebooku Vomáčka. Opatření by se mělo týkat například oblasti památkové zóny Malé Strany nebo u Smetanova nábřeží, upřesňuje web CNN Prima News. 

iZdroj fotografie: Honza Groh (Jagro)/ Creative Commons / CC-BY-SA
Vjezd do centra Prahy by podle stávajícího návrhu měl být zpoplatněn 200 Kč/den

Podle náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba by to mělo zamezit například zpožďování tramvají v těchto místech. Mluvčí Ústředního automotoklubu ČR Igor Sirota pro CNN Prima News uvedl, že k obdobnému kroku už dříve přistoupila všechna velká evropská města.Zná to Paříž, Brusel nebo Londýn. Nemůže se tomu tedy vyhnout ani Praha. Otázkou však je, zda je takové rozhodnutí správné v okamžiku, kdy není dokončen pražský okruh a další zásadní dopravní stavby,“ vysvětlil.

Komplikace pro všechny

Pracuju bohužel právě v centru Prahy a do práce dojíždím z Přílep, takže autem je to určitě rychlejší. Když vezmu, že budu takto jezdit denně, vyjde mě to měsíčně tak na 4 000 korun, což je nemyslitelné. Takže auto budu muset nechat někde jinde a ten zbytek dojet nebo dojít. To je zase další žrout času,“ uvedla pro Události247 Kristýna Jandová. Plány na zpoplatnění vjezdu do centra nejsou novinkou. Magistrát o tom s jednotlivými městskými částmi diskutuje už několik měsíců. Cílem má prý být omezit průjezdy centrem a zklidnit dopravu, dodává web Aktuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V centru Prahy by už mohlo být brzy stabilně méně aut než doposud

Na dotaz iDnes plány na zavedení poplatku Zdeněk Hřib potvrdil s tím, že opatření bude skutečně směřováno na začátek příštího roku. „Toto opatření směřujeme k začátku příštího roku. Nyní budeme celou záležitost diskutovat s okolními městskými částmi,“ objasnil plánované úpravy vjezdu do centra Prahy. Opatření chce údajně zavést magistrát i vedení Prahy 1. Magistrát má zpracovanou právní analýzu, na základě které teď vzniká návrh opatření.

Opatření, kdy každý řidič bude státu, respektive magistrátu platit denně 200 korun za průjezd centrem hlavního města, se nebude líbit především řidičům. Koneckonců, pokud vejde v platnost od 1. ledna 2024, jak je zatím v plánu, znamenalo by to pro ně, že si budou na nový poplatek muset rychle zvyknout a začít ho platit už brzy.

Souhlasíte s takovým nápadem? Váš názor nám řekněte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články