330 000 Kč na nákup nového auta: Lidé jásají, peníze na ruku dostanou přímo od státu. Kdo všechno má na štědrý příspěvek nárok?

Počet elektromobilů v Evropě stále roste. Není to však rozhodně levná záležitost a spousta lidí si tento typ aut nemůže dovolit.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Pořídit si nové auto není v dnešní době nijak levnou záležitostí. Jak jsme na Událostech247 psali nedávno, pokles objednávek nových vozů pozorují automobilky už delší dobu. Mnozí lidé proto místo nového auta volí raději ojeté, nebo si nová auta pořizují na operativní leasing. Upozornili jsme také, že někteří Češi budou moci od státu na nové auto dostat peníze. Může jít až o 300 tisíc korun.

V Česku dostanou dotaci jen firmy a podnikatelé

Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž přišlo s novou podporou elektromobility. Soukromé osoby, které si budou chtít vůz pořídit pro vlastní účely, však mají smůlu. Finanční pomoc je totiž určena pouze pro firmy a podnikatele. Žádosti o podporu je možné podávat od 1. ledna do 30. září 2024. Celkem pak Ministerstvo průmyslu a obchodu na program s názvem Záruka Elektromobilita vyčlenilo 1,95 miliardy korun, jak upozornilo na svém webu.

iZdroj fotografie: Matej Grochal / Creative Commons / CC BY-SA
Elektromobily jsou nejen v ČR čím dál rozšířenější

Mezi země, které chystají příspěvek na pořízení elektromobilu, patří také Itálie. Potřebuje totiž obměnit svůj vozový park, protože ten patří k jednim z nejstarších v Evropě. Tamní vláda proto zvažuje plán, kterým by rodinám s nízkými příjmy poskytla příspěvek na nákup elektrického vozu, jak píše web Autosalon. Italská vláda se nechala inspirovat Francií, kde podobný dotační program už nějakou dobu funguje. 

Itálie nabídne peníze těm nejchudším

Podmínkou finanční podpory pro italské nízkopříjmové rodiny je to, že nechají svůj starý vůz ekologicky zlikvidovat. Tato částka by měla být v přepočtu až 330 tisíc korun. O nejvyšší sumu by však mohli požádat pouze ti, jejichž roční příjmy nepřesáhnou v přepočtu 740 tisíc korun, píše dále Autosalon. Dotaci by zřejmě mohli dostat i majetnější Italové, ovšem o dost menší. Italové podle webu už čekají, až vláda příspěvek oficiálně představí.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Kdy se zmíněný italský dotační program na nákup nového elektromobilu spustí zatím není úplně jasné

Podle tvrzení odborů se kvůli tomu dokonce snížila výroba elektrických modelů v zemi. Například v Turíně, který je domovinou Fiatu, se loni vyrobilo 77 tisíc modelů 500e, místo plánovaných 90 tisíc kusů. „k elektromobilům nemám úplně důvěru. Kromě drahé pořizovací ceny je také otázkou, kde bychom všichni tato auta nabíjeli a jak dlouho by to trvalo. A to nemluvím o následné likvidaci,“ řekl Událostem247 pan Marek z Jihlavy.

Co si o státních dotacích na nákup elektromobilu myslíte vy? Váš názor nám napište v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články