Nehorázné: 510 Kč zaplatí čeští senioři za to, že budou moct pít vodu. Dalších 200 Kč odevzdají za používání rychlovarné konvice

Celý život pracujeme a mnozí z nás se těší, až se dočkají zaslouženého odpočinku ve stáří. Existují však domovy pro seniory, kde si lidé platili málem i za to, že dýchali.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Výnosný byznys si z péče o starší generaci udělali ve zlínském domově pro seniory. Od svých klientů inkasovali každý měsíc nezákonně tisíce korun. Psal o tom web SeznamZprávy. Domov chtěl zaplatit dokonce i za služby, které si senioři už jednou zaplatili nebo je za ně hradil stát. Zmínění senioři a jejich rodiny museli zaplatit téměř za vše.

Policie: Nejde o trestný čin

Obyvatelé domova Hvězda museli platit prakticky za všechno. Na 500 korun měsíčně je vyšlo užívání vlastního elektrospotřebiče, 500 korun museli dát také za úklid a mytí oken, 465 korun za praní prádla a záclon, 500 korun za správu a údržbu nemovitosti, 250 korun za zapůjčení televize, 200 korun za vyhotovení měsíčního vyúčtování a dokonce 510 korun měsíčně za to, že měli po celý den k dispozici pití, vyjmenovává web. A to zdaleka není všechno. Za tak vysoké poplatky klienti navíc rozhodně nedostávali péči, která by tomu odpovídala.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Senioři museli domovu platit vysoké částky za různé služby

Příbuzní klientů si totiž stěžovali na mizernou péči o své příbuzné a také na to, že museli platit desítky tisíc korun v hotovosti jako podmínku přijetí. Jak informoval web SeznamZprávy, výši „sponzorského daru“ určovala ředitelka ústavu Miroslava Kalivodová. Vždy se podle výpovědi klientů jednalo o darovací smlouvu.

Zpočátku se za dvoulůžkový pokoj platilo 40 tisíc, za jednolůžkový 60 tisíc. Teď se ‚zápisné‘ vyšplhalo na 80 tisíc,“ řekla redakci bývalá sociální pracovnice Hvězdy. Požadovat po seniorech desítky tisíc korun za přijetí do pečovatelského domova však není podle policie trestným činem.

Senioři musí hledat nový domov

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve fungování Hvězdy zjistilo závažná pochybení a uložilo domovu maximální možnou pokutu 50 tisíc korun. Navíc podalo podněty k provedení dalších kontrol inspektorátu práce a finančnímu a krajskému úřadu. Ten už rozhodl o odejmutí registrace ke konci roku, jak informoval web iDnes. Ze zlínského domova pro seniory by tak k 31. prosinci mělo odejít okolo šedesáti klientů. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Zmíněnému domovu pro seniory uložilo MPSV pokutu 50 000 korun

Náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, která má na starosti sociální oblast pro iDnes uvedla, že se volné kapacity pro klienty najdou. Prioritou je, aby mohli zůstat co nejblíže Zlínu. Kraj také zahájil sociální šetření u jednotlivých klientů. „Za mě je to teda katastrofa, jenže takhle to dnes prostě funguje. Moje kamarádka čeká na přijetí do pečovatelského domu už skoro rok. Zatím se o ni musí starat rodina. Naštěstí po ní nikdo žádný úplatek nechtěl,“ popsala Událostem247 paní Marie z Velkého Meziříčí.

Máte někoho ve svém okolí, kdo má podobnou zkušenost s nějakým českým domovem pro seniory? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články