6 případů, kdy vám stát z důchodu nevyplatí už ani korunu: Na tohle si dejte pozor

Mnozí lidé, kteří si myslí, že mají na vyplácení důchodu nárok mohou zjistit, že jim stát kvůli nesplnění některé z podmínek nedá ani korunu.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Většina Čechů počítá s tím, že ve stáří budou pobírat státní důchod. Řada lidí ostatně zastává názor, že po desítkách let strávených mnohdy tvrdou prací si státní penzi zaslouží. Ne všichni však mají na tento finanční příjem nárok. Přinášíme souhrn 6 možných případů, kdy stát lidem z důchodu, ať už starobního, invalidního, sirotčího či třeba vdovského, nevyplatí ani korunu. Dejte si proto pozor, zda se náhodou některá ze situací netýká i vás.

Nárok na důchod nemá každý

Ačkoliv mnozí Češi v seniorním věku očekávají výplatu starobního důchodu, ne všichni jej nakonec obdrží. Jedním z hlavních důvodů je nedostatečná doba odvádění příspěvků do státního rozpočtu. Jak totiž již dříve psaly Události247, kromě dosažení důchodového věku je v Česku pro získání starobního důchodu ještě jedna podmínka, a sice délka sociálního pojištění.

Tomuhle se vyvarujte, jinak už nedostanete z důchodu ani korunu

Aby měl tedy člověk nárok na řádný starobní důchod, musí příspěvky odvádět minimálně po dobu 35 let. A pokud by člověk chtěl jít do předčasného důchodu, musí mít podle čerstvě schválené novely zákona zaplaceno dokonce 40 let, upozorňuje web E15.

Důvodem, proč lidé nedostanou svůj důchod však může být i chyba na úřadě, upozornily Události247. Jak totiž píše web Finance, výši penze vypočítávají úředníci z údajů České správy sociálního zabezpečení. A pokud tam některé klíčové podklady chybí, problém je na světě. Lidé by si proto měli veškeré dokumenty, jako jsou pracovní smlouvy či výplatnice dobře schovávat, aby se těmto nepříjemnostem vyhnuli.

Omezení se týká i dalších typů důchodu

Stát lidem může přestat vyplácet třeba jejich invalidní důchod. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich může být zlepšení zdravotního stavu. Na základě lékařského posouzení pak může být výplata zcela zastavena, píše web Finance. Stejně tak lidem zanikne možnost pobírat invalidní důchod v momentě, kdy začnou dostávat starobní důchod.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Že člověk jednou získá nárok na invalidní důchod neznamená, že ho bude dostávat do konce života

Další důvod konce vyplácení se týká sirotčího důchodu. Nárok na tento příjem zaniká nejpozději ve chvíli, kdy je člověk studentem a překročí věk 26 let. Časový limit pak platí také pro výplatu vdovského důchodu. Ten je standardně vyplácen po dobu 1 roku. Po tomto období je vyplácení možné jen při splnění zákonných kritérií jako je třeba péče o dítě nebo dosažení určitého věku. A pokud člověk uzavře nové manželství, tento důchod mu již nenáleží bez ohledu na další okolnosti, dodává server Finance.

Věděli jste o těchto pravidlech, které vyplácení důchodů podmiňují? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články