90 000 Kč pro každého českého důchodce: Kdo si nepožádá, nedostane ani korunu

Senioři to v poslední době nemají zrovna lehké. V rámci valorizace jim stát přidal měsíčně jen pár stovek, což je o dost méně, než byli zvyklí.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Peníze jsou pro většinu lidí palčivým problémem. Vláda totiž neustále oznamuje, co všechno bude dražší. Od letoška například opět platíme poplatky za obnovitelné zdroje, jak jsme na Událostech247 psali nedávno. Upozornili jsme také na to, že nemálo peněz si stát od ledna bere také na rodinách s dětmi kvůli zrušení daňové slevy za umístění dítěte do předškolního zařízení. Zranitelnou skupinou jsou ovšem senioři.

Kdo může o dotaci požádat

S čím jim ovšem stát pomůže, je dotace, kterou investují do svého bydlení. Rozhodl totiž, že prostředky na financování programu na úsporná opatření pro domácnosti s nižšími příjmy Nová zelená úsporám Light budou navýšeny z původních 1,5 miliardy na 6 miliard korun. Kromě zateplení mohou žadatelé získat 90 tisíc korun na pořízení termických nebo fotovoltaických systémů na ohřev vody. Ministerstvo životního prostředí o tom informovalo na svém webu.

Jurečka jde zachraňovat české domácnosti: Stát lidem vyplatí až 150 000 korun kvůli drahým energiím. Nárok na ně ale nemá každý

Tyto nové systémy domácnostem pomohou ušetřit i více než 10 tisíc korun ročně. Od 17. ledna 2024 mohou o zálohovou dotaci ve výši až 90 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light kromě seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení, nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti, píše web SVP Solar. Program byl spuštěn v lednu minulého roku jako součást vládní pomoci domácnostem obzvlášť ohroženým energetickou chudobou.

O dotace je enormní zájem

Podpora seniorů a domácností s nižšími příjmy bude i nadále pokračovat. Parametry programu, nastavené s ohledem na finanční možnosti oprávněných žadatelů, umožnily realizaci zateplení a instalaci ekologického a úsporného ohřevu vody i těm nejzranitelnějším domácnostem, které nejvíce pocítily skokový nárůst cen energií,“ cituje web ČT24 ministra životního prostředí Petra Hladíka. „Požádala jsem si loni a moc mi to pomohlo,“ řekla Událostem247 paní Jarmila, které je 76 let.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Lidé mohou díky zmíněné dotaci ušetřit tisíce korun ročně

Fond k lednu 2024 schválil více než 54 tisíc žádostí, téměř 52 tisíc úspěšných žadatelů dosud obdrželo peníze ve výši 5,8 miliardy korun. Podle dat ministerstva se 35 procent dotací vydalo na výměnu oken a 26 procent na výměnu dveří. Mezi žadateli převládali hlavně senioři, tři procenta žadatelů ale nově činili lidé s invalidním důchodem třetího stupně. Průměrně podle ministerstva domácnost po renovacích ušetří ročně u zateplení 6900 korun a u solárního ohřevu vody pět tisíc korun.

Slyšeli jste už o zmíněné dotaci? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články