Albert, Kaufland a Coop: Zákazníci obchodních řetězců jsou vzteky bez sebe. Zjistilo se, jak nás celou dobu obírají o peníze

O tom, že není sleva jako sleva, na Událostech247 informujeme poměrně často. Nakupující by proto ne všem výhodným akcím měli věřit.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Už dříve jsme upozornili třeba na to, že obchodní řetězec Lidl označuje zboží v akci oranžovou cenovkou, aby to pro zákazníky bylo přehledné. Touto barvou byla zvýrazněna také cena u rýže basmati. Podle oranžové cedule byla původní cena této potraviny 39,90 a po slevě jen 34,90.

Někdy je zlevněná cena stejná, jako předtím

Po internetu však v té době kolovalo video, na kterém je vidět, že za oranžovou cenovkou je klasická bílá cedulka, na které je úplně stejná cena. Sleva rýže tak činila 0 procent. Lidl tehdy přišel s vysvětlením, že údajně nemá jít o slevovou akci, ale o upozornění na trvalé snížení ceny. Psali jsme také o falešných slevách, které vlastně slevami nejsou. Prodejci přepálí cenu produktu a následně mu dají slevu, pro zákazníka pak vypadá koupě takové věci jako výhodná.

Zákazníci Lidlu jsou vytočeni do běla: Zjistila se pravda o cenách v obchodech

Na praktiky velkých obchodních řetězců se zaměřuje Česká obchodní inspekce, která v prvním čtvrtletí letošního roku odhalila stovky falešných slev. Jak upozornil web TN, řada z nich uváděla nepravdivé původní ceny zboží před slevou, aby tak vytvořila iluzi většího zlevnění. Nejvyšší pokuty za nekalé obchodní praktiky dostal Albert. Jeho prodejna v Brně nabízela čistič myčky se slevou ze 139 na 99 korun. Inspekce ale zjistila, že zboží se za tuto cenu prodávalo už dříve.

Je dobré si slevy kontrolovat hned u pokladny

V jiné brněnské prodejně Albert uváděli u jednoho z produktů cenu před slevou 209 korun. Podle cenové historie zjištěné inspektory však byla 99 korun. Prodejní cena po slevě byla 109,90 a produkt tak vlastně byl navzdory avizované slevě dražší, píše web Novinky. „Vidíte a já jsem se zrovna v poslední době naučila v Albertu nakupovat, používám aplikaci a líbí se mi, jak se na účtence dozvím, kolik jsem při nákupu ušetřila. Zrovna včera to bylo 340 korun,“ řekla Událostem247 paní Jarka z Brna.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Slevy jsou pro mnohé Čechy důležitým aspektem toho, jak ušetřit na denních nákladech

Tesco ve Skutči uvádělo u pracího gelu Persil cenu před slevou 799 korun, i když podle cenové evidence měla být uvedena nejvýše 599 korun, píše web Novinky. Za jednou ze sedmi pokut pro Billu za 280 tisíc korun byly špatně účtované ceny v prodejně v Přerově. Cena produktu na cenovce byla 11,90 korun, u pokladny ovšem bylo chybně účtováno 18,90. Osm pokut dostal také Kaufland a pět Coop.

Všimli jste si někdy v obchodě podezřelé slevy? O vaše zkušenosti se s námi podělte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články