Astronomické zdražení několika důležitých potravin je za rohem: Češi si podle odborníků mají udělat zásoby, dokud je čas

Inflace vystřelila řadu komodit do astronomických výšin. Lidé, kteří už nyní nemají peněz nazbyt, by si tak měli raději udělat zásoby, dokud si ještě nákup mohou dovolit.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zdražování veškerých služeb a komodit v Česku letos vlivem inflace nabralo neskutečné obrátky. V posledních měsících sice tempo růstu cen mírně zpomaluje, jak píše web Novinky. Částky na cenovkách v supermarketech jsou však nadále pro řadu lidí těžko uvěřitelné. Mnohé potraviny se dost možná již brzy dostanou do stavu, kdy bude jejich hodnota pro některé Čechy neúnosná. Na to, že za rohem je astronomické zdražení několika důležitých potravin, ostatně odborníci upozorňovali již před několika měsíci. Lidé by si tak měli raději udělat zásoby, dokud je čas.

Zemědělství se může dostat do velkých problémů

V současné globální době je nejen zemědělský sektor pod enormním tlakem. Výroba a distribuce potravin je stále nákladnější. Lidé se tak při pohledu na ceny v obchodech mnohdy nestačí divit. Zdražování některých surovin přitom často umocňují také další faktory jako jsou třeba nepříznivé klimatické podmínky nebo dražší logistika. To vše pak vede k tomu, že zvýšené náklady jsou přenášeny na spotřebitele ve formě vyšších cenovek v obchodech.

iZdroj fotografie: Aljona83 / Creative Commons / CC BY
V minulosti se na astronomické ceny vyšplhaly i některé druhy zeleniny, například papriky

Změny cen potravin mají významný dopad zejména na domácnosti s nižšími příjmy. Astronomické zdražení základních komodit může způsobit, že některé suroviny se pro mnoho Čechů stanou zcela nedostupnými. Lidé tak musí často pečlivě plánovat, jaké jídlo si uvaří. Připraveni by měli být také na možnost, že ceny potravin mohou ještě dále růst.

Lidé by si měli dělat zásoby

Již na podzim odborníci upozorňovali například na to, že se blíží obrovské zdražení brambor. Zástupci Českého bramborářského svazu a Zelinářské unie Čech a Moravy tehdy Čechy nabádali, aby si nakoupili dostatečnou zásobu brambor, pokud mají možnost je dobře uskladnit, připomíná web TN.

Skokové zdražení několika základních potravin se blíží. Češi by si podle expertů měli udělat zásoby dokud můžou

Zásoby si však lidé mohou dělat také u jiných surovin. Týká se to především trvanlivých potravin, které lze nyní pořídit za přijatelné ceny nebo se vyskytnou ve velké slevové akci. Příkladem je třeba mouka, rýže nebo cukr, jež si tak lze ukládat pro budoucí použití, kdy ceny vystřelí třeba ještě výš. Mnozí Češi si pak dělají zásoby také pomocí nejrůznějších druhů zpracování. Například ovoce či zeleninu lze nejen zamrazit, ale také zavařovat či jinak upravovat a schovat si tak cenné vitamíny na horší časy.

Stávají se pro vás některé potraviny kvůli vysokým cenám nedostupné? Napište nám v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články