Banka vás donutí koupit si nový telefon: Vše z vlastní kapsy. Kdo odmítne, ten se od 1. listopadu nedostane ke svému účtu

Známá česká banka od listopadu 2023 zavádí novinku, která se klientům nelíbí. Musí mít nový mobil, jinak se nedostanou do svého účtu.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Komerční banka z bezpečnostních důvodů přestane pro svou aplikaci KB Klíč podporovat operační systém Android 7.0. Od 1. listopadu 2023 tak na mnoha starších typech telefonů přestane fungovat. Klienti, kterých se to dotkne, jsou naštvaní, že si musí pořídit nový přístroj, i když by ho jinak vůbec nepotřebovali. Upozornil na to web TN.

Bance jde především o bezpečnost

S nárůstem závislosti na technologiích se bohužel zvyšuje také riziko kyberpodvodů. Informovali jsme na Událostech247 například o tom, že podvodníci využívají různé metody a triky, aby získali osobní údaje a citlivé informace o svých obětech. Policisté z Plzeňského kraje řešili případ, kdy důvěřivý muž naletěl na nabídku falešné SIM karty a přišel o téměř milion korun. Kyberzločinci jsou velmi vynalézaví. Často jim ani nedá moc práce důvěřivé lidi přesvědčit k tomu, aby jim sdělili své citlivé údaje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Banky v Česku poslední dobou čelily řadě kybernetických útoků

Komerční banka se k novému opatření odhodlala právě po nedávných hackerských útocích. Někteří klienti s tím však nesouhlasí. „Prakticky nutí majitele starších mobilních telefonů s verzí operačního systému Android 7.0 k výměně telefonu, jinak jim od 1. listopadu přestane fungovat KB Klíč,“ postěžovala si webu TN paní Alena s tím, že svůj telefon ještě nemá tak dlouho, aby si musela nutně kupovat nový, navíc když sama nemá moc peněz na utrácení.

Nový mobil podle banky není podmínkou

Podle Komerční banky je však systém už zastaralý. „K blokaci dochází, protože Android 7.0 je operační systém, který vznikl v roce 2016, a nyní je již v beta verzích nejnovější operační systém Android 14. Pokud klient nechce nový telefon, pak musí přejít na přihlašovací metodu, které říkáme bezpečnostní heslo, a bude se do internetového bankovnictví přihlašovat přes přihlašovací jméno, heslo a kód, který mu budeme zasílat do SMS,“ uvedla pro TN mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová.

iZdroj fotografie: Namlong618 / Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé se zastaralými telefony a jejich staršími operačními systémy se už brzy nedostanou do svého KB Klíče

Klienty, kterých se to týká, jsme informovali dostatečně dopředu,“ dodala Nevoralová. Pokud ale přesto máte obavy, že je váš operační systém zastaralý, stačí se podívat do nastavení. Kliknete na ikonku O telefonu a následně se vám v jedné z kolonek zobrazí verze systému, kterou máte. „Jsem také klientkou a bude pro mne komplikace se přihlašovat tak složitě a ne jedním klikem. Uvažuji spíš o tom, že přejdu do jiné banky, nový mobil si kupovat nebudu,“ řekla Událostem247 Anna Kozáková z Břeclavi. 

Že jde o komplikaci dává zmíněným respondentům za pravdu i zmíněný fakt, že se s danými telefony jen tak nedostanou ke svým bankovním účtům. Půjde pro ně tedy o značnou komplikaci. Pokud ji chtějí obejít, existuje jeden jediný způsob – koupit si nový telefon. Přirozeně z vlastní kapsy.

Co si o novinkách ze strany Komerční banky myslíte vy? Zasáhnou i vás? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články