Bankomaty v Chorvatsku jsou past: Pokud půjdete vybrat hotovost, jediné kliknutí vás připraví o tisíce korun

Letošní dovolená v zahraničí se Čechům prodraží hned z několika důvodů. Kromě vysokých cen potravin či paliva však mohou o peníze přijít i při výběrech z bankomatů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na dovolenou do zahraničí vyráží každoročně spousta Čechů. Ani letos tomu není jinak a řada z nich zamíří do obíleného Chorvatska. Dovolená se však lidem může pěkně prodražit, a to nejen kvůli inflaci. O tom, že ceny služeb či jídla v Chorvatsku letos skokově vzrostly, nedávno informovaly Události247. Už méně se však mluví o tom, že nebezpečí ztráty peněz hrozí i při výběrech z bankomatů.

Češi by měli být při výběrech ostražití

Zatímco někteří si mění hotovost v Česku ještě před odjezdem, jiní výměnu peněz řeší až v cílové destinace. To s sebou však nese určitá rizika. Pro ty, kteří nebudou dostatečně obezřetní, tak může být výběr hotovosti z bankomatů v Chorvatsku past, kde mohou jediným kliknutím přijít až o tisíce korun.

Cenový šok v Chorvatsku: Dovolená tam už nikdy nebude jako dřív, pouhý týdenní pobyt vás zruinuje

Důvodem k obavám je systém DCC (Dynamic Currency Conversion), neboli dynamická konverze měn. To je služba, která cestovatelům umožňuje převést vybíranou částku na jejich domácí měnu již v okamžiku transakce. Cílovou částku si tak určí v českých korunách a dostanou ji poté v eurech, popisuje web E15. Zdánlivě užitečný nástroj v sobě ale skrývá jedno nebezpečí. Konverzní kurz, který bankomat nabízí, je totiž většinou mnohem horší než oficiální směnný kurz.

Proti nevýhodné službě se lze bránit

Pro lidi, kteří se systému DCC chtějí vyhnout, existuje snadné řešení. Při vložení karty do bankomatu a zadání požadované částky by měli zvolit možnost zadání částky výběru v cizí měně. I když se varianta okamžité konverze do českých korun může zdát jako pohodlná volba, je lepší se jí vyhnout. Tím lidé nechají konverzi na své bance, která obvykle poskytuje mnohem příznivější kurzy.

iZdroj fotografie: dronepicr/ Creative Commons / CC BY
Na dovolenou do Chorvatska vyráží každoročně tisíce Čechů

Přestože se může zdát, že kvůli odlišnému kurzu lidé nepřijdou o nijak velké sumy, nemusí tomu tak vždycky být. Pokud totiž lidé vybírají větší obnos peněz, rozdíl může znamenat značnou finanční ztrátu. V praxi lze při výběru přijít i o stovky či tisíce korun. Češi by proto měli být při platbách či výběrech ostražití, neboť jinak se jim vysněná dovolená může pěkně prodražit.

Měníte české koruny za cizí měnu ještě před odjezdem na dovolenu, nebo až v zahraničí? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články