Blíží se konec fungování oblíbených platebních karet. Banka vám ale nic neřekne. Prostě s ní ze dne na den nezaplatíte

Lidé, kteří jsou zvyklí platit kartou, by si měli zkontrolovat, jaký typ platební karty mají. Některé z nich se totiž již přestávají vydávat a za pár let nebudou vůbec fungovat.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class LaTunya Howard / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zaplatit kartou namísto hotovostí je dnes pro většinu lidí naprosto běžným nástrojem. Mnozí ale mohou být jednoho dne u kasy nepříjemně překvapeni, když jim terminál platbu zamítne. Známé platební karty Maestro a VPay už se totiž nebudou dále vydávat. S tím souvisí i blížící se konec fungování těchto oblíbených platebních karet, který nastane již za pár let. Toto rozhodnutí přitom bude mít zásadní dopad na velké množství lidí, protože se jedná o jedny z nejběžnějších platebních karet používaných po celém světě.

Vydávat se přestanou ze dne na den, platit ale ještě budou

Konec vydávání těchto karet nastane 1. července. Důvod je přitom docela malicherný. Společnosti Mastercard a Visa, které za vydáváním daných karet stojí, se totiž rozhodly přejít na nový standard platebních karet. Tím budou karty nově nazvané Mastercard Debit a Visa Debit. O celé této věci lidem ale banky dost možná ani neřeknou. Majitelé těchto karet by si tak měli dát dobrý pozor, aby se jim nestalo, že ze dne na den ze své karty prostě nezaplatí.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Platbu kartou upřednostňuje před hotovostí čím dál více lidí.

Lidé, kteří dané karty vlastní, by rozhodně nic neměli nechat náhodě a nečekat, až je jednoho dne jejich karta nechá při placení ve štychu. Obrátit se mohou na svou banku, kde zjistí vše potřebné k podání žádosti o výměnu karty. Vybrané banky pak dokonce nové karty svým zákazníkům posílají automaticky. Ti, kteří karty vlastní, však letos žádné změny nepocítí. Již vydané platební karty Maestro a VPay budou nadále fungovat, a to až do konce roku 2027, kdy už jejich platnost nadobro skončí.

Nové karty slibují několik inovací

Pro většinu zákazníků se při přechodu na nové karty nic zásadního nezmění. Nové karty budou mít podobné funkce jako Maestro a V Pay. Kormě nového loga by však měly přinést i několik vylepšení, především v oblasti bezpečnosti a funkčnosti. Lidé tedy tuto změnu mohou pojmout jako příležitost, aby využili nové technologie a zvýšili bezpečnost svých transakcí.

iVydávat se přestanou jedny z celosvětově nejvyužívanějších platebních karet

Společnosti vydávající platební karty slibují několik možností, jak by karty lidem mohly usnadnit život. Patří mezi ně třeba možnost nastavení opakovaných plateb kartou, využívání předautorizace plateb či věrnostních programů. To však nic nemění na tom, že řada lidí bude muset podstoupit ne zrovna příjemnou proceduru komunikace s bankou a zažádat si o výměnu karty.  

Zdroj: Měšec

Jste mezi těmi, kteří budou muset žádat o novou platební kartu? Podělte se s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články