Právě se děje: Brutálně zdražuje klíčová potravina, kterou si kupujeme všichni. Rychle si udělejte zásoby, dokud je čas

Oblíbený nápoj mnoha Čechů výrazně zdražuje. Pokud si ho také kupujete, udělejte si radši zásoby, jeho cena může nadále růst.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Důvodů, proč různé potraviny zdražují je celá řada. Vliv na to může mít nejen inflace či zdražování energií, ale také třeba klimatické změny. Extrémní počasí, jako je sucho, záplavy či neobvyklé teplotní výkyvy, zasahují do zemědělské produkce po celém světě. To pak může vést k nižším výnosům plodin a zvýšeným nákladům na jejich pěstování, což se následně promítá do vyšších cen potravin pro koncové spotřebitele. Víte, jaká potravina kvůli tomu zdražuje tentokrát?

Tato potravina zdražila o stovky procent

Zdražování se aktuálně týká pomerančového džusu. Jeho cena na pultech obchodů v poslední době dosahuje úrovní, které mnohým spotřebitelům vyrazí dech. Za litrovou krabici tohoto oblíbeného nápoje nyní v některých případech zaplatí mezi 70 až 100 korunami, uvádí server CNN Prima News.

Jedná se o skutečně razantní zdražení, které navíc trvá již delší dobu. Server Novinky loni na podzim informoval, že za poslední 2 roky tato oblíbená potravina zdražila o více než 300 procent. A podle odborníků se zlepšení v blízké době nedočkáme. „V podstatě čtyři z pěti zkonzumovaných hrnků džusu pocházejí z Brazílie, kde nevěří, že se zotaví dříve než v příštích několika letech. Příští rok tak bude stále ještě slabý,“ citoval web Novinky vyjádření ekonoma společnosti Texas A&M AgriLife Extension Service.

Co za zdražením stojí?

Jak jsme již zmínili, hlavní příčinou takto masivního růstu cen jsou vlny sucha v zemích jako jsou Spojené státy americké, Brazílie, Mexiko či Španělsko. Podstatným aspektem je rovněž šíření bakterie asijský citrusový psyllid. „Další příčiny můžeme také hledat v ostatních nákladech – například ceně pracovní síly nebo omezení v podobě environmentálních regulací,“ dodal pro web CNN Prima News agrární analytik Petr Havel. To vše má za následek drastický pokles sklizně a tedy i zdražování pomerančů či pomerančového džusu.  

iZdroj fotografie: Monica Kaneko / Creative Commons / CC BY-SA
Pomerančový džus má v oblibě řada Čechů

Nejen pěstitelé pomerančů se však kvůli změnám klimatu potýkají s problémy. Z podobných příčin v poslední době dramaticky zdražuje i další oblíbená potravina, kterou velká část lidí používá. Jde o olivový olej, jak psaly Události247. Pokud tedy na tyto potraviny narazíte v akci, raději si je pořiďte do zásoby. Vyplatí se to.

Kupujete si pomerančový džus? A zaznamenali jste také jeho zdražení? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články