Bydlíte v domě či bytě? Hrozí vám problém nevídaných rozměrů

Lidé žijící ve vlastních domech či bytech se musí o svou nemovitost náležitě starat a nenechat nic náhodě. Podcenění některých důležitých kroků se totiž nevyplácí.

i Zdroj fotografie: Art Jarka / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mnoho lidí dnes kvůli vysoké inflaci rozhodně nemá peněz nazbyt. Snaží se tak ořezat veškeré nezbytné výdaje a ušetřit všude, kde se dá. Na některých věcech by však lidé rozhodně šetřit neměli, protože se jim to může pěkně vymstít.

Neplatit pojistku se nevyplácí

Lidem, kteří bydlí ve vlastním domě či bytě, hrozí mnoho úskalí. Bez vlastního přičinění je mohou potkat větší či menší nehody jako je vytopení koupelny, pád stromu na střechu nebo třeba požár. V takových chvílích se lidé spoléhají na to, že jim škody zaplatí pojišťovna. Mnozí se však snaží na platbách za pojištění ušetřit a své nemovitosti tak mají podpojištěny. V takovém případě lidem může hrozit problém nevídaných rozměrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V případě požáru či jiné pohromy mohou být lidé nemile překvapeni, když zjistí, že jim pojišťovna nechce škodu proplatit

Nedostatečné pojištění přitom nemusí vzniknout záměrně. Stačí, když lidé smlouvu delší dobu neaktualizují. Pojišťovací smlouvy se mohou jevit jako stabilní závazky, které zůstávají stejné po celou dobu jejich platnosti. Opak je ale pravdou. Pokud je lidé nebudou pravidelně monitorovat a obnovovat, mohou narazit na nepříjemné překvapení.

Co lidem v případě podpojištění hrozí

Spousta lidí navíc ani neví, že by pojistku měli aktualizovat. Smlouvy by však měly odpovídat takové částce, kterou nemovitost aktuálně má. Reálnou hodnotu domu přitom může ovlivňovat několik faktorů jako je růst cen nemovitostí, stoupající inflace, rekonstrukce či pouhá instalace solárních panelů. Všechny tyto skutečnosti totiž mohou cenu nemovitosti výrazně zvýšit.

iLidé mohou kvůli neaktualizované pojistné smlouvě přijít o spoustu peněz

Důsledků, které nízká pojistka může mít, je hned několik. Samozřejmostí je, že pojišťovna nevyplatí peníze za to, co pojištěné nebylo. Pokud si tedy lidé například nainstalovali zmíněné solární panely a do smlouvy je nezahrnuli, mají smůlu. Kromě toho ale pojišťovna obvykle v případě podpojištění vyplatí celkově méně, než na jakou částku byla pojistka sjednaná. Podle webu Newstream se totiž pojistné plnění většinou vyplácí podle toho, o kolik procent byla nemovitost podpojištěná a jak tomu bylo dlouho.

Že se rozhodně nejedná o malý problém dokládá i Marie Petrovová ze společnosti Allianz. „Statistika České asociace pojišťoven ukazuje, že až 15 procent nemovitostí na českém trhu je podpojištěno o více než 50 procent. A nejméně polovina nemovitostí je v Česku podpojištěna o více než 20 procent,“ uvedla na konci loňského roku pro server Newstream. Lidé by si tak měli zkontrolovat, jestli se jich problém netýká. Pokud ano, rozhodně by ho měli co nejdříve napravit, aby je v budoucnu nečekalo v případně potřeby plnění pojistné události nepříjemné překvapení.

Zdroj: Newstream

Věděli jste o tom, že je třeba pojistné smlouvy pravidelně aktualizovat? Napište nám dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články