Bydlíte ve vlastním bytu či domě? Nově musíte platit nájem. Desítky tisíc korun poletí oknem ven a neuděláte s tím vůbec nic

Možná vás to překvapí, ale situace, že za bydlení ve vlastním domě či bytě budete platit poplatek, je skutečně možná.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Většina lidí má za to, že bydlení ve vlastním domě či bytě je svým způsobem jistota. Nikdo jim nemůže zvýšit nájem či je dokonce vystěhovat. Bohužel, nic neplatí tak úplně stoprocentně, a i když bydlíte ve vlastním, může se vám stát celkem kuriózní situace a vy budete muset nájem skutečně platit. Desítky tisíc korun tak poletí oknem ven a vy s tím neuděláte vůbec nic.

Tato situace se může stát i vám

Že platit nájem za bydlení ve vlastním domě může být realita se přesvědčila rodina Vaňouskových, o jejichž příběhu natočili reportáž reportéři pořadu Černé ovce. Rodina získala v dědictví dům, který mohla plně užívat. Čtvrtinový podíl nemovitosti sice vlastnil nevlastní otec jednoho ze členů rodiny, to ale nebyl žádný problém. Až do chvíle, kdy se rozhodl svého podílu zbavit.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Spolupodílník může za odkup své části nemovitosti požadovat vysokou částku

Muž svou čtvrtinu domu prodal společnosti MI Estate, která se kromě jiného zabývá právě i odkupem podílů nemovitostí, jak vyplývá z webu společnosti. Ta podíl koupila za pouhých 30 tisíc korun, ačkoli jeho hodnota byla daleko vyšší. Následně rodině tuto čtvrtinu chtěla odprodat za neuvěřitelných 1,5 milionu korun, vyplývá z reportáže na webu Černé ovce.

Bydlení ve vlastním domě nic nezaručuje

Popsaný případ ukazuje, že v případě nedořešených vlastnických vztahů může dojít skutečně k prekérní situaci. Majitel jakkoli velkého podílu totiž například může vyžadovat za jeho odkup nesmyslně vysokou částku. Případně může po majitelích zbylé části nemovitosti požadovat v podstatě placení pravidelného nájmu za jeho část.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Ve vlastním bytě či domě bydlí velká část Čechů

Ptáte se, jak takovým situacím předejít? Asi nejlepší je, když jsou rodinné vztahy v pořádku a spory o majetek vůbec nevznikají. V obecné rovině pak prevencí může být i snaha vyřešit budoucí vlastnictví nemovitosti, a tedy i nastáním dědictví. To lze učinit například sepsáním závěti, dědické smlouvy nebo třeba převod vlastnických práv a zároveň zřízení věcného břemene dožití či věcného břemene doživotního užívání, jak píše web České reality.

Slyšeli jste někdy o podobném případu? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články