Pozor: Čechům v roce 2024 hrozí mastná pokuta u čerpacích stanic. Kdo pravidlo na benzínkách nedodrží, ten se nedoplatí

Možná jste o tom nevěděli, ale v určitých případech vám může za tankování na benzinkách hrozit pokuta. Víte proč?

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Tankování na benzinkách je pro řidiče běžná věc, nad kterou už se ani nepozastavují. Přijedou ke stojanu, natankují, zaplatí a jedou dál. Napadlo by vás ale, že v některých případech můžete při čerpání benzinu či nafty dostat mastnou pokutu? Dejte si na to pozor, možná toto pravidlo porušujete i vy, a ani nevíte, že je to problém.

V jakém případě vám na benzinkách hrozí pokuta?

Asi každý někdy zažil situaci, kdy přijel na čerpací stanici, potřeboval co nejrychleji natankovat a zrovna u stojanu, ke kterému chtěl jet byla dlouhá fronta. Řidič každého vozu totiž může tankovat jen u některých stojanů. Zatímco některá auta mají víčko nádrže napravo, jiná nalevo. A podle toho se pak musí řidiči na benzinkách zařadit do té či oné fronty u stojanu. Jinak by jim hadice s palivem k autu nevystačila.

Někteří nedočkavci, kteří odmítají trávit na benzinkách dlouhé minuty čekáním ve frontě, než na ně přijde řada, se snaží situaci vyřešit jinak. Benzinku objedou a své auto jednoduše přistaví ke stojanu opačně. Díky tomu sice mohou využít i stojany, které mají hadici na opačné straně než je víko jejich nádrže. Takové jednání ale může být problém. Jak totiž píše web Autosalon, v Česku je tento manévr zakázaný a může být dokonce sankcionován pokutou.

Co řidiči vlastně porušují?

Důvodem je porušení pravidla jednosměrného provozu na čerpacích stanicích. To jednoduše řečeno znamená, že řidiči se nemohou na těchto místech libovolně otáčet nebo couvat. A to ani v případě, že si tím pouze chtějí ukrátit čas čekáním na tankování. Důvodem je, aby na benzinkách nedocházelo ke kolizím či jiným nebezpečným situacím. „Pravidlo platí z toho důvodu, aby byl provoz na čerpacích stanicích bezpečný, jednoduchý a předvídatelný,“ dodal pro web Autosalon mluvčí ministerstva dopravy Jan Jakovljevič.

iZdroj fotografie: Macic7 / Creative Commons / CC-BY-SA
Fronta na tankování může být někdy opravdu dlouhá

A co vám tedy hrozí, pokud byste i přesto pravidlo porušili? Jak dodává web Autosalon, porušení této normy může být pokutováno stejně jako jízda v protisměru na jednosměrce. Stát vás to tak může od 200 do 2000 korun. Raději si tedy počkejte, než na vás přijde řada. Takováto pokuta za těch pár ušetřených minut určitě nestojí.

Věděli jste, že je tento manévr na benzinkách zakázaný? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články