Čechům, kteří doma používají elektřinu hrozí mastná pokuta. Rychle si ověřte, zda se to netýká i vás. Jde o opravdu velké částky

Solární panely mnozí lidé využívají k tomu, aby náklady za elektřinu snížili. Bohužel, někdy může nastat zcela opačná situace.

i Zdroj fotografie: Dmitry G/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V souvislosti s elektřinou se v poslední době mluvilo zejména o jejím zdražování, jak psaly Události247. Už méně se ale mluví o tom, že některým Čechům, kteří doma používají elektřinu hrozí mastná pokuta. Důvod nejspíš mnohé překvapí. Zjistěte raději, zda se náhodou toto riziko netýká i vás.

Soláry na střeše se mohou pěkně prodražit

Alternativní zdroje energií zažívají v poslední době velký boom. Jedním z nich jsou solární panely, které si na střechy svých obydlí umisťuje čím dál více Čechů. Jejich pořízení lidem ostatně před časem doporučoval i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), jak psaly Události247. Mohlo by se zdát, že jde o dokonalé řešení, které vám zajistí nezávislou a bezplatnou elektřinu. Vše bohužel není tak růžové.

Statisícům Čechů se zdraží elektřina o desítky tisíc korun. Kdo nezaplatí, ten si doma nezatopí

Jak totiž upozorňuje server evolty, mnohým lidem hrozí, že když převedou přebytečnou vyrobenou elektřinu do sítě, musí za to zaplatit poplatek. Přijde vám to absurdní? Bohužel je to tak. Když vaše domácí fotovoltaická elektrárna vyprodukuje více energie, než kolik spotřebujete, tato nadbytečná elektřina putuje do veřejné distribuční sítě. Tyto takzvané přetoky lze do sítě posílat zdarma. Avšak jen do určité výše a pouze za svolení provozovatele sítě.

Kolik lidé za přebytečnou elektřinu zaplatí?

Jedná se o částku 1713 korun za každý překročený kilowatt. V závislosti na typu napětí se však liší limit, od kterého poplatek nastává. Jak dále uvádí web evolty, v případě, že panely jsou napojeny na nízké napětí už pokuta nastává při překročení 115 W. Pokud jsou vaše panely v třífázové soustavě, pak můžete překročit téměř trojnásobné množství, konkrétně 300 W.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Solární panely si na své domy instaluje čím dál více ldí

Že za solární energii skutečně lidem mohou hrozit poplatky dokládá i příběh rodiny pana Františka, o němž informuje web TN. Kvůli špatnému tarifu jim společnost ČEZ za takto vyrobeno elektřinu naúčtovala šílenou částku 166 251 korun. Namísto ušetření se tak rodině instalace panelů pěkně prodražila.

Přemýšlíte o instalaci solárních panelů? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články