Čechům z bankovních účtu masivně mizí peníze: Tohle se může dnes stát i vám. Ani si toho nevšimnete a jste na mizině

Podvody na lidi číhají téměř na každém rohu. Některé z nich navíc působí opravdu důvěryhodně.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V prvním pololetí letošního roku přišli klienti bank kvůli internetovým podvodům přes 674 milionů korun. Informoval o tom server Novinky. Podvodníci podnikli 31 233 útoků. Nahlášeno dále bylo 10 219 případů, což představuje meziroční nárůst o 15 % oproti stejnému období loňského roku, píší dále Novinky. Průměrná škoda na jednoho poškozeného Čecha dosáhla 21 522 Kč.

Každý podvod je jiný

Některým podvodům je podle Novinek až dokonce těžké uvěřit. Příkladem je klient, který od listopadu 2019, i přes opakovaná varování ze strany banky, odeslal podvodníkům přes 300 000 korun. A to i přes zadržení 28 podezřelých transakcí ze strany banky.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Podvodníci po vás často budou vyžadovat, abyste na falešné stránce vyplnili údaje své kreditní karty

Kyberpodvody jsou ale často daleko promyšlenější. Podvodníci podle Novinek například využívají touhu lidí investovat do zdánlivě lákavých a napohled důvěryhodných příležitostí. Jedna z obětí třeba pravidelně posílala peníze na falešný investiční účet, kde se daly investované peníze aktivně sledovat. Podvodu si nebyl poškozený nijak vědom. Vše si uvědomil až v moment, kdy se pokusil zmíněné peníze vybrat.

Falešné telefonáty jsou mezi podvodníky v kurzu

Mezi nejnebezpečnější formy podvodů podle Novinek patří falešné telefonáty, také známé jako vishing. Podvodníci při této formě podvodu dokážou napodobit telefonní číslo téměř jakékoliv důvěryhodné instituce, což oběti vytváří falešný pocit důvěry. Podle informací Novinek jsou nejčastějšími oběťmi kyberpodvodů lidé ve věku 36 až 44 let se středním vzděláním s maturitou.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Lidé by měli být obezřetní i při telefonování. Může je totiž oslovit podvodník s napohled lákavou nabídkou

Z výše uvedeného je jasné, že podvodníci se mohou pokusit oslovit s falešnou nabídkou jakéhokoliv člověka. Často, například ve výše uvedeném příkladu s falešnými investicemi, si lidé ani nevšimnou, že jsou na mizině. Zjistí to totiž až po čase, kdy je už ovšem pozdě. Jako v jakémkoliv podobném případě, o kterých vás informujeme pravidelně na Událostech247, byste v případě podezření na podvodné jednání měli neprodleně kontaktovat policii.

Zdroj: Novinky

Snažili se vás někdy oslovit podvodníci s podobnou nabídkou? Sdělte nám to dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články