Vláda řekla: Češi, kteří mají doma prázdné PET lahve, dostanou peníze. Nárok bude mít každý

Již za pár měsíců by v Česku měla začít platit novela zákona zavádějící zálohování plechovek a PET lahví. Už se ví, kolik peněz lidé za prázdné obaly dostanou.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Nyní odpad bez hodnoty, brzy věci, za jejichž vrácení lidé dostanou zpět své peníze. Řeč je o PET lahvích a plechovkách, které mají být v Česku od příštího roku zálohované a vyhazovat je do popelnic či kontejnerů se tak už rozhodně nevyplatí. Lidé, kteří je mají doma, za tyto obalové materiály dostanou nemalé peníze.

Zálohované PET lahve už od ledna 2025

O zavedení zálohování se mluví už delší dobu. O návrhu novely zákona o obalech, která věc řeší, informovaly Události247 již loni. S blížícím se termínem začátku platnosti se pak začínají rýsovat i konkrétní podmínky a detaily zákona.

Za prázdné PET lahve se nově budou rozdávat velké peníze. Kdo je má doma, neměl by je vyhazovat

Asi nejzajímavější informace, na kterou mnozí Češi čekají, je výše sazby, kterou budou za vrácení PET lahví a plechovek dostávat. Jak píše web Seznam Zprávy, podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), jehož resort novelu připravuje, by se mělo jednat o 4 koruny za kus. Lidé tak nápoj bude stát o 4 koruny víc, které pak při vrácení obalu dostanou zpět.

Některé obaly vrátit nepůjde

Ne každou PET lahev či plechovku však bude možné takto vrátit. Jak uvádí web Peníze, vrátit nepůjde třeba obaly od mléka a mléčných nápojů. Stejně tak lidé nedostanou žádné peníze za vrácení obalů od oleje a octa nebo alkoholických nápojů s objeme alkoholu nad 15 procent.

iZdroj fotografie: Fourteenzerozero/ Creative Commons / CC-BY-SA
PET lahve a plechovky budou od příštího roku zálohované

A s jakými reakcemi se návrh setkává? Zatímco někteří nápad vítají, jiní ho silně kritizují. Podle letošního průzkumu s novinkou souhlasí přes tři čtvrtiny Čechů, píše web Ekolist. Ozývá se však také kritika. Odpůrci upozorňují na potíž týkající se dopravy obalů či potřebných kapacit sběrných míst, kde se budou vrácené PET lahve a plechovky shromažďovat.

Jste pro zavedení systému zálohování PET lahví a plechovek v Česku? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články