Nové mince v Česku: Víme, jak vypadají a jaká bude jejich hodnota

Česká národní banka nedávno představila svou první obchodní minci. Ta zaujme především vášnivé sběratele a zapálené investory.

i Zdroj fotografie: Schlaghecken Josef / Creative Commons / CC0
                   

Z některých českých mincí se staly sběratelské kousky, které dnes mají nesmírnou hodnotu. Brzy se objeví jeden z dalších sběratelských kousků. Česká národní banka totiž nedávno představila mince, které zaručeně zaujmou sběratele a investory. Jedná se o český zlatý dukát s motivem svatého Václava. Právě ten má odkazovat na tradici dukátů. Mincí je celkem 35 000 kusů a jejich pořizovací cena byla stanovena na 8 960 korun za kus. Informovala o tom ČNB na svém webu.

Nové mince s motivem svatého Václava

Ačkoliv byla cena za jeden dukát stanovena na 8 960 korun za kus, jejich hodnota se bude díky omezenému počtu a své výjimečnosti dozajista zvyšovat. Je tak velkým lákadlem především pro sběratele a hlavně investory, kteří si ji pořizují za vidinou zisku. Design nových dukátů respektuje historické předlohy z 20. století. Na rubu mince se nachází portrét svatého Václava, který má symbolizovat českou státnost a identitu. Na líci se pak nachází český lev.

10 Kč mince v hodnotě 615 000 Kč. Nemáte ji někde po kapse, nebo v peněžence? Poznat se dá velmi snadno

Nové dukáty Svatého Václava budou mít časem velkou hodnotu

Mince je vyrobena z velmi kvalitního zlata a příměsi mědi. Díky tomu je odolná a ČNB slibuje jejich dlouhou životnost. Svými rozměry se mince má podobat co nejvíce svatováclavským dukátům. Tradice dukátů přitom sahá až do roku 1923, kdy Alois Rašín, ministr financí, inicioval ražbu zlatých dukátů a to k příležitosti výročí založení Československa. Mincí tenkrát bylo vyraženo 1 000 kusů a každá z nich byla jedinečná, jelikož při jejich výrobě byla využita samostatná razidla.

Některé mají hodnotu milionů

Dukáty z roku 1923 dnes mají obrovskou hodnotu. V dnešní době jde již o historické kousky, po kterých prahne nejeden sběratel. Dnes se jejich hodnota pohybuje od stovek tisíc korun až po milion korun za kus. Svatováclavské dukáty přitom vydala i Pražská mincovna a to před 11 lety. Tenkrát bylo vyraženo pouze 100 mincí a každá z nich byla opatřena unikátním razidlem.

Desetikoruna se špatnou ražbou se před pár lety prodala za více než 600 000 korun. Mince jsou stále v oběhu

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247

I nové dukáty, které ČNB vydala v letošním roce, budou mít časem obrovskou hodnotu. Právě proto se stávají velkým lákadlem pro investory a sběratele. Už teď se přitom na některých bazarových portálech a sběratelských fórech tyto dukáty objevují. Majitelé si je přitom už teď cení na 12 tisíc korun, což je o 3 tisíce korun více, než jejich původní hodnota. A to k vydání mincí došlo teprve před dvěma měsíci.

Co na dukáty Svatého Václava říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články