České potraviny už brzy na pultech obchodů neuvidíte, blíží se jejich konec. Nebude to hezké

Dotace budou pro české zemědělce v příštích dvou letech značně omezené. Celé to ovšem může mít daleko drastičtější dohru, než se na první pohled zdá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Jak v minulosti napsal web ČT24, velká část vládních úspor by měla plynout hlavně z rušení, případně omezení různých státních dotací. Vládní plán počítá s tím, že v letech 2024 a 2025 se objem státních dotací sníží o více než 54 miliard korun. Největší snížení má přitom nastat už v příštím roce. Opatření zásadně ovlivní hospodaření ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva zemědělství.

České potraviny v ohrožení

Agrární komora však varuje, že vládní rozhodnutí bude mít negativní dopady na české zemědělce, kteří se specializují na produkci tuzemských potravin. Jak řekl Jan Doležal v zprávě na webu Agrární komory ČR, zemědělci procházejí těžkými časy, nejprve kvůli pandemii a teď kvůli dopadům války. Zvláště problematická je podle něj situace v oblasti živočišné výroby a pěstování náročnějších plodin. Doležal také varoval, že toto rozhodnutí má potenciál ohrozit produkci českých potravin.

Prezident Agrární komory označuje vládní plán na škrty v dotacích jako extrémní krok s velmi negativními důsledky. Populistický a nesystémový krok, jak ho dále označuje Doležal, může ohrozit produkci kvalitních a cenově dostupných českých potravin.

Odzvoní českým potravinám?

Doležal dále doplnil, že dotace jsou v současnosti jedinou formou podpory pro některé zemědělce, například pro chovatele prasat a drůbeže. Můžeme tak klidně být brzy svědky toho, jak jednoho dne nebudou na pultech obchodů žádné české potraviny. Vláda konci tuzemských potravin tímto riskantním krokem minimálně slušně nahrává.

Konec českých potravin: Tohle si Fialova vláda za rámeček nedá

V důsledku bychom tak museli kupovat pouze dovezené potraviny. Ačkoliv se jedná o drastický a teoretický závěr, který doposud nenastal, takovýto krok je vskutku riskantní. Vláda dost očividně šetří na nesprávném místě a v konečném důsledku to pocítí především peněženky spotřebitelů. Ti si totiž budou muset případně kupovat o poznání dražší a v některých případech méně kvalitní dovezené suroviny.

Co si o tom myslíte vy? Myslíte si, že by vláda měla osekat dotace českým zemědělcům? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články