Chystáte se do důchodu? Ani náhodou, stát si na vás ušil bič, musíte dál pracovat

Vláda zpřísní pravidla pro předčasný odchod do důchodu. Platit mají už od letošního září, podrobnosti známy nejsou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidé, kteří si mysleli, že půjdou do předčasného důchodu, mají zřejmě smůlu. Má se totiž zkrátit maximální doba předčasnosti z pěti na tři roky a minimální doba pojištění se má zvýšit na 40 let. Upozornil na to web České důchody. Kvůli podobným vládním nápadům tak budou muset někteří pracovat déle, než si mysleli. Schvalování novely zákona o důchodovém pojištění, která mění pravidla pro předčasné důchody, už je ve třetím čtení.

Děláme to pro budoucí generace, tvrdí vláda

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje, že novela začne platit už letos v září. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky jsou změny nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému, připomíná web Novinky.Je potřeba udělat změny proto, aby i děti a vnoučata nynějších důchodců měly šanci, že budou mít důchody z průběžného systému, které dokáží zajistit jejich dobrou životní úroveň,“ hájil části důchodové reformy Jurečka.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Vláda si od prodloužení odchodu do penze slibuje, že budou důchody dlouhodobě udržitelnější

Obrovský zájem o předčasné důchody vypukl už minulý rok. Mohly za to štědré valorizace, které způsobila rekordní inflace i pobízení ze strany ministerstva práce, psal už dříve web Echo24. Experti upozorňovali na rozdíly mezi seniory s nízkými příjmy a těmi s vyššími důchody, ale také na nepoměr, který vznikne mezi „privilegovanou“ skupinou důchodců z let 2021 a 2022 a těmi, kteří půjdou do důchodu jen o něco málo později. Rozdíly mezi žádostí o důchod na konci roku 2022 a začátkem roku 2023 byly až několik tisíc korun, píše dále Echo24.

Vláda zatím nic bližšího neřekla

Po chystané změně teď většina budoucích důchodců, kteří už mají nárok na předčasný důchod, zvažuje, jestli se jim vyplatí už nyní o důchod požádat. Jak píše web České důchody, zatím totiž ještě nejsou známé podmínky pro výpočet důchodů v roce 2024. Není proto možné srovnat, jestli bude letošní předčasný důchod výhodnější než třeba řádný důchod v příštím roce. Pravidla pro výpočet důchodu pro příští rok budou určena až během září nařízením vlády.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vláda zatím nic bližšího k chystaným změnám neřekla

To už však tedy zřejmě bude v době, když už budou platit přísnější pravidla pro předčasné důchody. „Abych vám pravdu řekla, já už se v tom přestávám orientovat. Naštěstí mám dceru, která to sleduje a poradí mi, jestli se mi teď odchod do předčasného důchodu vyplatí. Mám nějaké zdravotní problémy a práce na výrobní lince mi v poslední době opravdu nedělá úplně nejlépe,“ řekla Událostem247 Alžběta Staňková z Třebíče.

Co si o chystaných vládních změnách myslíte vy? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články