Chystáte se letos na dovolenou? Nemusíte, nedoplatíte se. Ceny zájezdů budou natolik vysoké, že si je dovolí pouze bohatí

Pokud už plánujete letní dovolenou u moře, pak si pro jistotu ověřte, zda na ni budete mít. Letos se totiž Čechům zahraniční cestování nejspíš pěkně prodraží.

i Zdroj fotografie: trolvag/ Creative Commons / CC BY
                   

Zima už pomalu ale jistě odchází a mnozí Češi tak začínají přemýšlet, kam letos vyrazí na letní dovolenou. Zatímco někteří se spokojí s cestováním po Česku, pro jiné je pořádný odpočinek jedině v u moře. Pokud se na zahraniční dovolenou letos chystáte i vy, pak pro vás nemáme dobrou zprávu. Dost možná se nedoplatíte, neboť ceny těchto zájezdů, ať už s cestovkou či po vlastní ose budou velmi vysoké. Budou si je moci dovolit pouze bohatí?

Jet na dovolenou se letos Čechům prodraží

Poté, co zde bylo několik let pandemie koronaviru se stále řada lidí nemůže nabažit pořádného cestování. Letos se jim ale pěkně prodraží. Jak totiž píše web Novinky, kvůli slabé koruně bude v porovnání s loňskem cestování dražší o stovky až tisíce korun. „Pokud koruna oslabuje a jedete například do zahraničí, tak je všechno dražší. Všechno se tam výrazně prodraží, pokud tam zrovna nepanuje deflace a ceny neklesají,“ řekl pro web Novinky Miroslav Novák ze společnosti Akcenta CZ.

Růst cen se přitom zdaleka nebude týkat jen ubytování. Citelný bude také u zboží a služeb. „Například pizza za 11 eur by tak nyní v korunách stála asi 280 korun. Loni v únoru 261 Kč,“ uvádí pro příkald server Novinky. Když se pak všechny tyto menší či větší zdražení posčítají, může se lidem týdenní dovolená prodražit skutečně výrazně.

Přinese léto zlepšení?

Ačkoli nyní se situace nejeví příliš dobře, do léta ještě zbývá několik měsíců, během kterých se může situace změnit. Pokud by Evropská centrální banka a americký centrální bankovní systém Fed snížily své úrokové sazby, mohlo by to situaci se slabou korunou výrazně pomoci. Naopak kdyby k tomuto kroku přistoupila česká instituce, efekt by mohl být přesně opačný. „Kdyby centrální banka výrazně snižovala sazby, nemuselo by se to zlepšit ani o prázdninách,“ dodává pro web Novinky Novák.

iZdroj fotografie: Pexels
Na dovolenou k moři vyráží každoročně spousty Čechů

I přes tyto neblahé vyhlídky se však evidentně mnozí lidé nechtějí o svou vysněnou letní dovolenou ochudit. Dokazuje to i enormní zájem Čechů o letní zájezdy, který cestovní kanceláře již nyní registrují. Třeba u cestovek Fischer Čedok, Invia a Exim Tours je nyní zájem o first minute zájezdy v porovnání s loňskem vyšší o třetinu, píše web Lidovky.

Chystáte se i vy letos v létě na dovolenou do zahraničí? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články