Přehled: Co nedělat na letní dovolené 2023, pokud nechcete dostat tučnou pokutu

Lidé, kteří se letos vydají na dovolenou k moři, musí v některých zemích počítat s určitými zákazy a nařízeními. Jinak dostanou pokutu.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Přímořská letoviska se rozhodla myslet také na své stálé obyvatele a vyslyšela jejich kritiku směrem k turistům. Chorvatský Dubrovník jim například zakázal tahat po centru města kufry na kolečkách. Psal o tom web Novinky. Stalo se to v rámci boje proti hluku, který v noci vadí především obyvatelům historického centra města. Teď vůči turistům přitvrdila i Itálie.

Pokutami chceme zlepšit kvalitu života, říká starosta

Obyvatelům turistických destinací v Itálii se nelíbí, že se tam turisté promenádují v žabkách, plavkách, ale třeba i jen v kraťasech. Psal o tom web TN. Nevhodné oblečení v Itálii řeší jednotlivá města úředními vyhláškami, které také určují postihy pro turisty. Pokud se dovolenkáři rozhodnou vyrazit ven jen v plavkách, může se jim pobyt u moře rázem výrazně prodražit. Pokuty za pohoršování sporým oděvem jsou totiž velmi vysoké, píše dále web.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na dovolené nejen v Chorvatsku bude letos platit řada omezení

Nejčastějším peněžním postihem je pokuta ve výši 12 tisíc korun. Tuto sumu zaplatí nevhodně oblečení lidé v Benátkách nebo na ostrově Lipari. Psal o tom web Forbes. Od roku 2022 platí stejnou pokutu také hříšníci v pobřežním městě Sorrento. Jeho starosta chce prý pokutami zlepšit kvalitu života ve městě. Podobná nařízení platila v Itálii už delší dobu. Turisté se museli zahalit například před návštěvou kostelů, katedrál a dalších církevních budov, připomněl web Dnevnik.

Do chrámu jen oblečený

V církevních budovách ovšem pokuta nehrozí. V krátkých rukávech a nohavicích totiž turisty dovnitř jednoduše nepustí, připomíná TN. Před podobnými místy je však obvykle umístěna cedule s upozorněním, že se mají turisté před vstupem řádně obléci. „Před několika lety jsme byli v Benátkách. Na náměstí Svatého Marca jsem se chtěli podívat do katedrály, ale manžela tam nepustili, protože měl kraťasy a v těch dovnitř nesměl,“ zavzpomínala pro Události247 Jana Hrouzková z Brna.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Omezení, za jejichž neznalost dostávají lidé pokuty, se týkají především oblékání

Pravidla pro turisty zpřísnilo také Chorvatsko. Události247 v květnu informovaly například o tom, že u Jadranu musí Češi letos počítat s novými vyhláškami, které se zaměřují na přestupky proti veřejnému pořádku. Patří mezi ně například nařízení omezující opalování v plavkách mimo pláže nebo zákaz pití alkoholu na veřejnosti. V opačném případě budou i tady turisté muset zaplatit pokutu.

Letní dovolená 2023: V Itálii, Řecku i Chorvatsku si Češi výrazně připlatí, čekají je i další omezení

Míříte letos do jedné ze zmíněných zemí? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články