Čtyři dny v práci namísto pěti: V některých firmách už začal platit. Dočkáte se kratšího pracovního týdne i vy?

O čtyřdenním pracovním týdnu se mluví už několik let. Některé firmy v České republice ho již začaly praktikovat.

i Zdroj fotografie: коворкинг-пространство Зона действия/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Rok 2025 by mohl být zlomový, protože některé země uvažují o zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Mezi posledními je například Polsko, které projednává zákon o zkrácení pracovní doby. Jak Události247 psaly již dříve, preference zaměstnanců jsou jasné – většina by volila volné pátky.

Firmy si kratší týden pochvalují

Stále více lidí v Česku by chtělo rovnováhu mezi pracovní a osobním životem. V roce 2021 to podle studie o pracovním tempu v Česku společnosti Welcome to the Jungle bylo 87 procent. Možná tomu nevěříte, ale Češi jsou pořádní pracanti. Ročně napracují přes 100 hodin navíc, než je průměr v Evropské unii. Čtyřdenní pracovní týden by tak byl skvělým řešením ve firmách, ve kterých by to náplň práce zaměstnancům dovolovala.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Právě se zavedl čtyřdenní pracovní týden: Zaměstnanci jásají, budou v práci kratší dobu

iZdroj fotografie: Zeljko.filipin / Creative Commons / CC-BY-SA
Podle průzkumů jsou s výsledky čtyřdenního pracovního týdne z většiny spokojeny jak firmy, tak zaměstnanci

Benefitem by pro ně bylo nejen více volného času, ale také to, že by za méně odpracovaných hodin dostávali stále stejnou výplatu, jako při odpracování řádného pracovního týdne. Museli by ovšem svou práci stihnout včas. Jak Události247 zjistily, v České republice mají tento trend například zaměstnanci brněnské firmy Phonexia nebo Resulticks a zavedla ho i společnost Digiskills. Spokojeny jsou obě strany, tedy zaměstnavatelé i jejich podřízení.

Kondice zaměstnanců se zlepšila

To, že kratší pracovní týden má na zaměstnance pozitivní vliv, dokazuje studie společnosti 4DayWeek, která chce pomoci podnikům po celém světě přejít na čtyřdenní pracovní týden. Ukázalo se, že díky více dnům volna se u zaměstnanců o 66 procent snížil syndrom vyhoření a 83 procentům firem se daří přilákat nové kvalitní zaměstnance. Taková praxe je možná především v IT oborech a při kancelářské práci.

Šestidenní pracovní týden: Už začal platit, zaměstnancům se to ani trochu nelíbí

iZdroj fotografie: Joseph Coslett Jr / Creative Commons / CC BY-SA
Řada lidí je i nadále zvyklá pracovat i nad rámec klasického pětidenního pracovního týdně

I když zní kratší pracovní týden lákavě, mohl by mít horší dopad na lidi, kteří v práci až doteď trávili spoustu času. Mohli by totiž mít najednou až moc volna a mít provinilý pocit, že nic nedělají. „Přesně to by mě napadlo. Pracuji v kanceláři jako obchodnice a musím říct, že práce mě baví. Jsem zatím sama a nedovedu si představit, že najednou mám tolik volna. Doufám, že v naší firmě o tomto uvažovat nebudou,“ řekla Událostem247 paní Iva K. z Brna.

Uvítali byste u vás v práci kratší pracovní dobu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články