Děláte tohle na svém balkóně? Hrozí vám problémy nevídaných rozměrů

Ačkoli většina lidí považuje svůj balkón zcela samozřejmě za místo, kde mohou dělat naprosto cokoli, v mnoha případech to není tak úplně pravda.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Lidé jsou zvyklí, že si ve svém domě či bytě mohou logicky dělat, co chtějí. A za součást svého obývaného prostoru obvykle považují i venkovní balkón či terasu. Zde už ale nemusí být úplně vše povoleno. Mnozí tak mohou být nemile překvapeni, když jednoho dne zjistí, že jim za jejich chování na balkóně hrozí nepříjemné následky.

Chování na balkóně má svá pravidla

Balkóny jsou pro spoustu lidí zejména v letních měsících oblíbeným místem pro opalování, popíjení kávy či pěstování zeleniny. Kromě těchto aktivit zde však mnozí s oblibou také grilují či kouří. A to už může být v některých případech problém, zejména pokud to s těmito zvyky přehání a sousedé jim dávají najevo, že se jim to nelíbí.

iZdroj fotografie: Pradana Aumars/ Creative Commons / CC-BY-SA
Časté grilování na balkóně může být pro některé sousedy problematické

Pozor by si na to měli dát především obyvatelé bytů. Jak totiž upozorňuje web SnadnoBydlet, balkón už formálně spadá do společných prostor celého bytového domu, podobně jako třeba chodba nebo schody. Tím pádem se na něj vztahují i společné stanovy, které obvykle určuje družstvo či Společenství vlastníků jednotek, takzvané SVJ. A ty často třeba kouření ve společných prostorách zakazují.

Co může balkónovým kuřákům hrozit?

Kromě neshod se sousedy či problémů způsobených nedodržováním společných pravidel SVJ může v krajním případě přijít od některého ze sousedů i žaloba. Především pokud by to dotyčný laicky řečeno přeháněl a nadměrným kouřem či zápachem své sousedy obtěžoval. A to jak na balkóně či terase v bytě, tak i v domě, kde jsou například sousedi jen pár metrů za plotem.

„Všeobecně se k tomu dá říct, že kouř, smog, hluk nebo stín jsou imise, tedy něco, co vás určitým způsobem omezuje. A proti tomu se lze bránit takzvanou negatorní žalobou,“ uvedl pro web Seznam Zprávy právník Štěpán Ciprýn. Jak nicméně dodává, nejlepším způsobem, jak sousedské spory řešit bývá dohoda.

Jste zvyklí na balkóně kouřit či grilovat? Podělte se s námi v komentářích o své zkušenosti s reakcemi sousedů

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články