Děláte tohle u sebe doma? Stát vás vystěhuje, prostě skončíte na ulici

Města bojují s některými nepřizpůsobivými nájemníky v obecních bytech.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ne všichni nájemníci obecních bytů jsou bezproblémoví a jejich slušní sousedé pak mohou zažívat doslova peklo. Jak napsal už dříve web Deník, někteří nájemníci devastují vybavení, ruší sousedy nebo dokonce byty pronajímají na černo. Proti problémovým nájemníkům se rozhodla zakročit například Praha.

Nezničitelní švábi

Magistrát hlavního města chce změnit pravidla přerozdělování, která byla nastavena bývalým vedením Prahy. Nová pravidla by měla lépe určovat, kdo si sociální byt opravdu zaslouží, píše web TN. „Vnímám to i o baráky vedle, kde vlastně se někde vyskytne i jedna nebo dvě rodiny, které jsou problémové a které se nějakým způsobem chovají k nájemníkům špatně. Potom máme doma šváby a nevíme, jak se proti tomu bránit,“ popsala webu nájemnice městského bytu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Města se potýkají s některými problémovými obyvateli obecních bytů

Vedení Prahy proto začalo pracovat na změně systému přidělování sociálních bytů. Nová pravidla by rada měla schvalovat už v září. Pro změnu stávajícího systému je také pražská opozice. Problémy jsou ale i v dalších městech. Zásadně by se prý ale měla změnit i zastaralá legislativa, která by umožnila rychleji vystěhovat nepřizpůsobivé nájemníky. Ti by tak v důsledku svého chování mohli klidně skončit na ulici. Se šváby bojuje i rodina, která bydlí v městském bytě v Kolíně. Podle ní za to mohou polští sousedé, kteří pracují v jedné z místních fabrik, uvádí web TN.

Některá města se s tím nepářou

Na problémové nájemníky si před několika lety posvítili i v Chomutově. Vedení města se totiž dohodlo na tom, že je přestěhuje do stavebních buněk, protože krátce před koncem roku zničili dva domy v Dukelské ulici. V domech během krátké doby dvakrát hořelo, i když prošly několikamilionovou rekonstrukcí. Psal o tom web Český rozhlas. Se stěhováním problémových nájemníků do buněk přišlo už před lety také Kladno, které si nápad nemůže vynachválit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Problémoví obyvatelé obecních bytů za sebou často zanechají hotovou spoušť

Bydlím v městském bytě nedaleko centra Brna. Bohužel ne všichni nájemníci jsou slušní. Když pominu neustálé rušení nočního klidu a řev venku až do noci, je tu bohužel také neskutečný smrad, protože někteří hážou odpadky rovnou z okna na dvůr a taky se tady neustále kouří pod okny. Vedení městské části mi po stížnosti řeklo, že se s tím nedá nic dělat. A policie je na chvilku srovná, ale za dva dny je to nanovo,“ stěžuje si Událostem247 Matěj Homolka z Brna.

Co si o tom všem myslíte vy? Řekněte nám váš názor dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články