Děti přestanou chodit do škol, místo toho se budou zase učit doma s rodiči: Tentokrát ne kvůli covidu

Ačkoli v létě hází mnoho lidí problémy s drahými energiemi za hlavu, za pár měsíců mohou být nemile překvapeni. Energetická krize totiž může udeřit znovu.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Školní rok právě skončil a většina dětí a rodičů tak nyní spíše než školní záležitosti řeší prázdninový program. Až se ale na podzim vrátí opět do lavic, může žáky a studenty českých škol čekat nemilé překvapení. Kvůli drahým energiím a stále ne zcela zažehnané energetické krizi totiž může dojít k situaci, kdy děti přestanou chodit do škol a budou nuceny se znovu učit doma. Tuto situaci přitom již dobře znají. Tentokrát by však důvodem nebyla pandemie covidu, ale drahé energie.

Problémy čekají nejen domácnosti

Energetická krize, která již v loňském roce postihla mnoho zemí včetně České republiky, vedla k vysokým cenám energií a jejich nedostatku. Mnozí lidé se museli výrazně uskromnit a snížit teplotu, na kterou své domovy vytápěli. Nezřídka se objevovaly také případy Čechů, kteří se potýkali s obrovskými finančními problémy a jen stěží byli schopni zaplatit vysoké účty od energetických firem. Tato situace má přitom dalekosáhlé dopady nejen na domácnosti, ale i veřejný sektor.

iZdroj fotografie: abcMedia
Kvůli drahým energiím museli v zimě mnozí lidé snížit teplotu, na kterou své domovy vytápěli

Jednou z kritických oblastí je školství. Právě vzdělávací instituce totiž v zimě spotřebovávají obrovské množství energií. Úsporná opatření, jako je třeba výměna oken či světel, jsou pak kvůli rozsáhlým prostorám rovněž velmi nákladná. Školy tak mohou být krizí tvrdě zasaženy. Pokud by nebyly schopny udržet své provozy v chodu, čekají je velké problémy.

Domácí výuka se může v zimě opět stát skutečností

Situace, kdy by nakládání s energiemi nebylo ekonomicky udržitelné, by způsobila další problémy. V krajním případě by to mohlo vést až k tomu, že by školy musely zastavit výuku v budovách a opět přejít na online model. V takové situaci by se děti musely vrátit k učení z domova, stejně jako tomu bylo v době pandemie. To by ovlivnilo také jejich rodiče, jejichž pracovní doba často neumožňuje tento režim dlouhodobě udržovat.

iZdroj fotografie: Petreje / Creative Commons / CC-BY-SA
Vzdělávání

Před tím, že v letošním roce může být energetická krize ještě náročnější, ostatně varovali odborníci již loni. „To zima 2023–2024 bude skutečnou krizí. Jakékoli současné energetické plánování, které nebere v úvahu příští rok a další roky, skáče z rozpálené pánve do ohně. Pokud je letošní zima problémem, rok 2023 může být katastrofou,“ citoval tehdy web E15 časopis Time, pro který se vyjádřila specialistka na energetiku východní Evropy Suriya Jayantiová.

Jak výrazně se vám loni zvýšily účty za energie? Podělte se s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články