Do Česka se vrací haléře, připravte se. Kdo o novince 2024 nebude vědět, ten bude u pokladny v obchodě koukat

Vzpomínáte ještě na dobu, kdy se v Česku platilo haléřovými mincemi? Nyní se haléře vrací, i když v trochu jiné podobě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od doby, kdy se v obchodech definitivně přestalo platit haléři uplynulo již 16 let. Jak připomíná web Deník, poslední, padesátihaléřové mince se přestaly používat v létě roku 2008 a od té doby je tak v Česku nejnižším platidlem 1 koruna. Nyní se však haléře do Česka vrací. Sice ne ve formě mincí, ale na cenovkách v obchodních řetězcích.

Trik obchodníků, nebo vstřícné gesto?

Cenovky jako 35,42 či 47,66 jsou dnes k vidění v mnoha českých supermarketech. Ti, kteří o této rádoby novince neví se tak možná budou podivovat nad tím, co obchodníky k tomuto kroku vede. Důvodem je snaha ukázat, že do cen skutečně promítli snížení sazby DPH u potravin. Jak psaly Události247, ty se od letoška nově daní namísto 15 procenty jen 12 procenty. V reálu však tato 3 procenta často činí zlevnění jen o několik haléřů.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC BY-SA
Ceny, které jsou nižší jen o desítky haléřů v reálu Čechům příliš nepomůžou

Zatímco lidé tak po novém roce očekávali výrazné zlevnění potravin, v reálu se jedná spíše o kosmetické úpravy. V konečném důsledku se tak částky, které lidé v obchodech platí příliš nemění. Příkladem může být situace, kdy byl kupříkladu čaj zlevněn pouze o 10 haléřů, přestože byl označen jako výrazně zlevněný. Není se tak čemu divit, že mnozí Češi jsou zklamaní a haléřové cenovky vnímají spíše jako výsměch.

Podle ČOI jsou haléře na cenovkách v pořádku

Kritiku si haléřové slevy nevysloužili jen u zákazníků, ale také řady odborníků. Podle mnohých se v podstatě jedná o klamání spotřebitelů. „Desetníky se neplatí. Cena, kterou zákazník platí, se nemění. Takže 10 haléřů fungovat nebude. Je to vlastně nesprávná informace,“ řekla pro server Seznam Zprávy zakládající partnerka advokátní kanceláře GT Legal Veronika Odrobinová.

Podle České obchodní inspekce (ČOI) je nicméně vše v pořádku. Jak píše web Kupi „česká měna, koruna, se dělí na 100 haléřů, a proto uvádění cen v haléřích je podle ČOI plně v souladu s právními normami“. To však nic nemění na tom, že ačkoli lidé čekali výrazné zlevnění, reálně se ceny příliš nepohnuly.

Potkáváte v obchodech haléřové slevy a cenovky? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články