Dobré časy důchodcům skončily: Stát jim hodlá zatnout tipec

I když mnozí důchodci si stěžují na nízké penze, v dlouhodobém srovnání se mají nejlépe v historii České republiky.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Vysoká inflace a ekonomická krize v posledním roce trápí všechny Čechy napříč generacemi. Čeští penzisté se však i přesto mají v porovnání s dřívějšími lety vůbec nejlépe. Jak píše web Echo24, důchody jsou v poměru k průměrným platům nejvyšší od roku 1989. Tyto dobré časy ale důchodcům pomalu končí. Stát jim totiž hodlá zatnout tipec.

Důchody v červnu vystoupaly na nebývalou hodnotu

Jak uvádí web Novinky, průměrná výše starobního důchodu přesáhla 20 tisíc korun. Díky mimořádné valorizaci způsobené nebývale vysokou inflací se totiž penze průměrně zvýšily o 755 korun. Právě mimořádné valorizace však již brzy nebudou to, co bývaly. Vláda totiž už od letošního září plánuje tento mechanismus automatického přidávání výrazně omezit.

Namísto aktuálního trvalého navyšování penzí bude stát vysokou inflaci kompenzovat jinak. Důchodci budou dostávat pouze dočasný příspěvek a dočasně se jim navýší zásluhová část penze, takzvaná procentní výměra, uvádí web Finance. „Důvodem změn, které chceme přijmout co nejdříve tak, aby účinnost byla už od tohoto září, jsou značné negativní dopady nárůstu předčasných důchodů a mimořádných valorizací důchodů na státní rozpočet,“ cituje web Finance ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL).

Růst důchodů se výrazně zpomalí

Změní se totiž i způsob výpočtu pravidelných valorizací. Při každoročním lednovém navýšení penzí se bude přidávat pouze o třetinu růstu reálných mezd a o celý růst cen, píše web Seznam Zprávy. Podle odhadů by se tak příští rok mohly starobní důchody zvýšit zhruba o 400 korun.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
V dlouhodobém horizontu dojde ke zpomalení růstu důchodů

Tato změna by měla růst důchodů zpomalit řádově o stovky korun, což rozhodně není málo. Podle odborníků se však tyto dopady projeví nejdříve v roce 2026. Jak totiž píše web Novinky, reálná mzda letos kvůli vysoké inflaci neroste, a kromě toho se již loni výrazně propadla. Do navýšení od příštího ledna se tak promítne pouze faktor inflace.

Je podle vás v pořádku, aby se růst důchodů zpomalil? Dejte nám vědět, co si o nových nařízeních myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články