Dobré časy důchodcům skončily. Stát s nimi vypekl, spoustu z nich už nikdy neuvidí svoje peníze

Češi by se měli pomalu začít připravovat na další změnu, která čeká vyplácení důchodů. Mnohé tato novinka rozhodně nepotěší.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Zatímco někteří si stěžují, že důchody jsou nízké, jiní mají za to, že čeští penzisté neví, co by chtěli a peněz mají dostatek. Spor o výši českých důchodů je českým evergreenem, který z veřejné debaty jen tak nezmizí. Aktuálně tuto debatu přiživil vládní návrh na změny v jednom z důležitých benefitů, který využívají mnozí čeští senioři. Zdá se tak, že dobré časy důchodcům skončily.

Stát důchodcům omezí vyplácení výchovného

Stát chce důchodcům zásadně okleštit vyplácení výchovného od ledna roku 2027. Jedná se o příspěvek, který zavedla vláda od začátku loňského roku. Díky němu mohou penzisté, ve většině případů ženy pobírat měsíčně přídavek 500 korun za každé vychované dítě, připomínají Události247. S tím ale pro mnohé bude konec.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé, kteří mají méně než 3 děti od roku 2027 výchovné k důchodu nedostanou

Jak píše web iRozhlas, již za 3 roky by výchovné měli dostávat pouze ti, kteří vychovali 3 a více dětí. Rodiče jednoho či dvou potomků tak budou mít zkrátka smůlu. Nutno dodat, že nic ještě není jisté. Zatím se totiž jedná o část navrhované reformy, kterou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) předložil do legislativního procesu. I tak již se ale mnozí obávají toho, co přijde až vláda návrh skutečně schválí.

Pro důchodce to není dobrá zpráva

Někteří Češi mají jistě za to, že tímto s nimi stát pěkně vypekl a oni už nikdy neuvidí své peníze, na které měli dosud nárok. Naštěstí, mnohé z nich můžeme uklidnit. Ti, kteří již výchovné pobírají či jej začnou pobírat do konce roku 2026 příspěvek nadále dostávat budou, uvádí web iDnes. A to nezávisle na počtu dětí. Novým důchodcům, kteří do penze odejdou až po roce 2027 už ale příspěvek za 1 či 2 děti nepřipadne.

A co jsou tedy důvody těchto změn? Podle Jurečky je „to proto, aby tam byl vyšší oceňovací faktor. Ten ocení rodiče, kteří mají tu odvahu, a mají tři a více dětí,“ řekl pro web iDnes. A nápad na okleštění příspěvku kvituje i poslanec STAN Viktor Vojtko: „Myslím si, že výchovné poměrně slušně zafungovalo pro generace těch, kteří jsou teď v důchodovém věku, ale do budoucna by to neodpovídalo realitě. Nebylo by to spravedlivé, bylo by to příliš nadhodnocené,“ uvedl pro server ČT24.

Souhlasíte s navrhovanými změnami ve vyplácení výchovného? Napište nám do komentářů, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články