Dovolená v Chorvatsku: Za ležení na pláží si účtují denní poplatek 625 Kč za jednoho. Kdo vyrazí s celou rodinou, nedoplatí se

Léto je tady a stejně jako každý rok, i letos Češi ve velkém vyrážejí na dovolenou do Chorvatska.

i Zdroj fotografie: F.Krikava, Znojmo/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V poslední době ovšem platí, že tato země už pro většinu lidí není tak levným rájem, jako tomu bylo dříve. Po přechodu na euro tam totiž podražilo téměř všechno. Víte od nás, že loni stál například litr mléka v obchodě Tommy 2 eura, což je v přepočtu okolo 50 korun. Ještě v roce 2022 stál přitom litr mléka 7 kun, tedy něco přes 20 korun, což bylo podobně, jako u nás.

Chorvatsko už nepatří mezi levné destinace

Dost peněz však stojí už jen samotná cesta autem. I když poplatky za dálnice v Chorvatsku, Slovensku a Slovinsku meziročně nezdražily, v Rakousku a Maďarsku jsou už dálnice dražší. Ušetřit můžete přes elektronickou mýtnou krabičku, jak psaly Události247 nedávno. Když pojedete do Chorvatska přes Mikulov, jen za placení poplatků na dálnicích tam necháte skoro 2000 korun.

iZdroj fotografie: Adam Jones Adam63 / Creative Commons / CC-BY-SA
Do Chorvatska vyráží každoročně na dovolenou velká spousta Čechů

Další peníze můžete ušetřit, pokud si s sebou přibalíte do Chorvatska slunečník a lehátka. V případě, že uvažujete o zapůjčení přímo na pláži, měli byste počítat s vyššími poplatky, než tomu bylo minulý rok. Ceny za celodenní půjčení plážového vybavení se liší nejen podle destinace, ale také pláž od pláže, jak píše web Novinky. S nástupem hlavní sezony od července jsou navíc někteří provozovatelé zvyklí ceny ještě zvedat.

Kde mají nejdražší lehátka?

Nízký poplatek za zapůjčení lehátka je například na okraji Šibeniku.  Cena za jeden kus na den je 5 eur, tedy asi 125 korun. Za pět eur si ovšem v Šibeniku můžete koupit třeba půllitr čepovaného piva v bistru, dva kopečky zmrzliny nebo tři šálky espressa, píší dále Novinky. Na oblíbené Makarské chtějí za lehátko mezi 8 do 12 eury, což je asi 200 až 300 korun. Když jede rodina se dvěma dětmi, na jeden den už je to nejméně 800 korun, což není zrovna malá částka.

Pojedete letos do Chorvatska? Musíte kvůli tomu zaplatit poplatek 1860 Kč. Vyhne se mu málokdo

Za větší a pevnější lehátko si na pláži účtují 14 eur, tedy asi 350 korun. V případě menšího pak 10 eur. Pokud si k tomu objednáte ještě slunečník, vyjde vás to až na 22 eur, což je asi 550 korun. Nejvyšší poplatky jsou na pláži Banje v Dubrovníku. Za lehátko si tam účtují dokonce 25 eur, cože je 625 korun na den a za slunečník 8 eur, tedy 200 korun, počítají Novinky. Pokud byste si jako rodina pronajali jen dvě lehátka a slunečník, vyjde vás jeden den na pláži na 1450 korun.

Jezdíte na dovolenou do Chorvatska? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s tamními cenami

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články