Důchodcům na silnicích odzvonilo: Pokud neprojdou novými těžkými zkouškami, odevzdají bez milosti řidičák

EU si nedávno dala za cíl snížit nehodovost na silnicích ve všech členských zemích. Odskáčou to pravděpodobně hlavně důchodci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Web AutoŽivě v minulosti psal o situacích, které na silnicích nastávají v důsledku pomalejších reakcí řidičů v seniorním věku. Zejména starší ročníky často přehlédnou například nájezd na dálnici, špatně odhadnou brzdnou dráhu nebo nevidí včas chodce na přechodu. Tyto fatální chyby pak můžou mít velmi rychlou dohru, která nekončí dobře pro žádného účastníka provozu.

Pravidelné prohlídky

Konkrétním příkladem, o kterém informoval server AutoŽivě, může být incident se Škodou Fabií. Řidič auta jel několik kilometrů po hradecké dálnici v protisměru. Senior za volantem zcela ignoroval varování protijedoucích vozidel a z dálnice sjel až po šesti minutách. Za tu dobu mohlo dojít k vážné nehodě. Podobné situace pak vedou k diskuzi o tom, jak ze silnic dostat podobně nebezpečné řidiče.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Senioři, kteří zkoušku nesplní budou muset odevzdat řidičák

Portál AutoŽivě dále uvádí, že obdobné problémy se staršími řidiči existují i v dalších státech EU. Německý server Bild napsal, že lidé nad 70 let by v budoucnu měli prokazovat svou řidičskou způsobilost pomocí pravidelných kontrol. Ty by přitom měly probíhat každých pět let. Tento nápad je součástí širšího cíle EU snížit počet smrtelných nehod do roku 2050. Už do roku 2030 si dala unie za cíl snížit snížit počet úmrtí na silnicích o polovinu.

Jak budou prohlídky probíhat zatím není jasné

Plán by podle Bildu měl vést k tomu, že by za sedm let počet úmrtí na silnicích každoročně klesl o několik tisíc lidí v celé EU. Doposud není úplně jasné, jak budou zmíněné kontroly schopnosti řízení u starších řidičů probíhat. Vzhledem k tomu, že pravidelné zdravotní prohlídky už nebudou stačit, dá se předpokládat, že se bude jednat o daleko těžší zkoušky.

Konec důchodců za volantem: Nařízení EU mluví jasně. Ti, kteří nesplní přísné zkoušky odevzdají na místě řidičák

V současné době mají řidiči nad 65 let povinnost podstoupit lékařskou prohlídku v 65 letech, poté v 68 letech a pak každé dva roky. Ačkoliv zatím nejsou známy bližší informace o zmíněných zkouškách, jedno je jisté: Senioři, kteří zkoušku nesplní, odevzdají na místě bez milosti řidičské oprávnění. O problematice jsme před nedávném informovali i na Událostech247.

Co si o tom myslíte vy? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články