O tolik vám vláda sníží důchod. Dobré časy důchodcům skončily

Kvůli vysoké inflaci se loni důchody zvyšovaly třikrát. Letos vláda na poslední chvíli zasáhla a červnové navyšování bylo mírnější. Blíží se i další změny.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Novela zákona o důchodovém pojištění, která upraví podobu řádných i mimořádných valorizací už dostala posvěcení od vlády a nyní ji projedná i Sněmovna, informuje web České důchody. Novinka na důchodce čeká už v příštím roce. Kvůli snaze šetřit je podstatou návrhu mírnění zvyšování důchodů. Mimořádné valorizace proto budou zcela zrušeny. Nahradit je má dočasný přídavek k důchodu, který má pokrýt rostoucí výdaje kvůli vysoké inflaci.

Prý to důchodci razantně nepocítí

„Úpravy valorizačního mechanismu jsou koncipovány jako citlivé zásahy, které zásadně neovlivní okamžitou příjmovou a sociální situaci příjemců důchodů, ale mají v delším časovém horizontu potenciál dosáhnout významnější úspory výdajů státního rozpočtu na dávky důchodového pojištění,“ cituje web České důchody z důvodové zprávy návrhu. Přesto je se změnami nutné počítat. Řádná lednová valorizace bude nadále pokračovat, ale za jiných podmínek.

Web České důchody popisuje, že růst reálných mezd se bude například zohledňovat jen z jedné třetiny, dosud to byla polovina. Využívat se také bude jen důchodcovská inflace, zatímco dosud se porovnává obecná a důchodcovská a pro výpočet se používá ta vyšší. Mimořádná valorizace naopak skončí a bude nahrazena dočasným přídavkem k důchodu. V něm se míra inflace zohlední ze 60 procent, což znamená výrazné snížení důchodu. Vyplácena bude částka v momentě, kdy souhrnná meziměsíční inflace dosáhne úrovně 5 procent.

Změna se netýká jen penzistů

Nové podmínky budou platit nejen pro starobní, ale také invalidní důchody. Dočasný přídavek k důchodu bude rozdělený na dvě poloviny. Jedná část bude fixní a druhá polovina bude tvořena zvýšením individuální procentní výměry. „Rozdělením zvýšení na pevnou část a na procentní část bude zajištěno, že se v období bezprostředně po zvýšeném růstu cen relativně více zvýší příjmy příjemců nižších důchodů,“ cituje web České důchody z návrhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Po loňském roku, kdy byli důchodci skupinou, které rostl příjem v závislosti na zdražování, se na nich opět bude šetřit

Novinka čeká také na zájemce o předčasný důchod, upozorňuje web ČT24. Podle návrhu vlády by měl být možný nejdřív tři roky před dosažením řádného důchodového věku. Podmínkou bude, aby lidé pracovali a platili odvody alespoň 40 let. Nejen kvůli tomu si dřívější odchod do penze většina rozmyslí. Web ČT24 píše, že předčasný důchod bude krácen více než dosud. Za každých devadesát dnů to má být o 1,5 procenta základu pro výpočet důchodu. Z výše uvedeného je jasné, že dobré časy důchodcům skončily.

Spočítali jste si, jaký důchod budete dostávat příští rok?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články