Dům i byt můžou hravě propadnout státu. Češi si zapomínají ověřit jednu podstatnou věc a přichází o svůj majetek

Pro mnohé Čechy nepředstavitelná věc se může stát brzy skutečností. Státu totiž od příštího roku podle nového opatření propadne spousta nemovitostí.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Většina lidí má za to, že pokud vlastní nějakou nemovitost či pozemek, nikdo jim jejich majetek nemůže vzít. To však není tak úplně pravda a může se to stát. Řada Čechů si totiž zapomíná ověřit jednu podstatnou věc. Kvůli tomu jim pak hrozí, že jednoho dne zjistí, že už svůj dům nevlastní a jeho majitelem je místo toho stát.

Přijít o své domy mohou desetitisíce Čechů

Představa, že vlastní dům či byt propadne státu, je pro mnohé nepředstavitelná. Brzy ale může být pro řadu lidí realitou. Důvodem jsou připravované změny, které chystá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Novinky tak mohou způsobit nepříjemné překvapení pro mnohé vlastníky nemovitostí v Česku.

iZdroj fotografie: Takmocsekretovanej! / Creative Commons / CC BY
Nedostatečné zápisy v katastru nemovitostí se týkají desetitisíců objektů

Pokud totiž vlastník nemovitosti není řádně zapsán v katastru nemovitostí, jeho majetek může v budoucnu připadnout státu. Podle občanského zákoníku k tomu dojde už 1. ledna 2024. Nemovitostí, které mají nedostatečně identifikované vlastníky, je přitom v Česku skoro 150 tisíc. Lidé mají navíc jen posledních několik měsíců, aby mohli nedostatky napravit.

„Letošní rok je v souladu s občanským zákoníkem posledním, kdy se mohou skuteční vlastníci nemovitostí přihlásit o svá práva. Doporučuji proto všem nahlédnout do seznamu nedostatečně identifikovaných vlastníků na našich webových stránkách a zkontrolovat, zda předkům nebo jim samotným nepatří nemovitost, o které nevěděli,“ uvedla pro web TN generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu.

Času na nápravu už moc nezbývá

Lidé by vše měli napravit nejpozději do konce letošního roku. Důvody, proč je zápis v katastru nemovitostí nedostatečný, jsou přitom často vcelku malicherné. V některých zápisech vlastníků například chybí jejich datum narození, rodné číslo nebo kompletní adresa bydliště. Objevit se rovněž mohou případy, kdy vlastník již nežije, avšak jeho nemovitost nebyla z různých důvodů zahrnuta do dědického řízení, případně žádní dědici neexistovali.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé by měli zajít na úřad a vše napravit, dokud je ještě čas

Celá věc však může mít závažné důsledky pro ty, kteří nejsou se svými majetkovými právy dostatečně obeznámeni. Aniž by o tom lidé věděli, mohou snadno o své domy přijít. Celé toto nové opatření tak dost možná povede k tomu, že naroste počtu případů, kdy lidé přijdou o svůj majetek ve prospěch státu a vůbec nic s tím neudělají.

Zdroj: TN, Novinky

Má podle vás stát právo na to, aby lidem zabavil jejich nemovitosti? Napište nám, co si o novém opatření myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články