EU rozhodla: Dveře od auta budeme otevírat pouze tímto způsobem. Kdo to udělá jinak, ten bude mít velký problém

Možná vás to překvapí, ale i obyčejné otevírání dveří u auto může mít svá jasně daná pravidla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Události247 již dříve psaly o tom, že za špatný způsob zavírání dveří u auta mohou lidé ve vybraných případech dostat pokutu. Týkalo se to zejména hlasitého bouchání dveřmi v pozdních hodinách v obydlených částech německých měst, což mohlo tamní obyvatele nepříjemně rušit. Nyní ale s pravidly, jak s dveřmi od auta správně manipulovat přišla přímo Evropská unie.

Jak správně otevírat dveře od auta?

Pokud vám to přijde jako aprílový žert, pak věřte, že je to realita. Jak píše web Autosalon, součástí nedávno schváleného legislativního balíčku Evropského parlamentu je i úprava, která se týká bezpečnějšího způsobu vystupování z vozidel. Tedy otevírání dveří. Jejím cílem má být předcházet kolizím s otevírajícími se dveřmi vozidel a ochránit například cyklisty. Ti mnohdy projíždí velmi blízko aut a nemusí si tak ani všimnout, že řidiči zrovna chtějí otevřít dveře a vystoupit. A to pak může vést k nepříjemné srážce.

Návrh zní konkrétně následovně: „Nastupování do vozidla a opouštění vozidla, včetně ujištění se, že je bezpečné otevřít dveře vozidla a že tím nevznikne nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu, jako jsou chodci, cyklisté a uživatelé mikromobility, se zvláštním důrazem na otevírání dveří vzdálenější rukou,“ cituje web Autosalon.

O co konkrétně se jedná?

Nařízení vyzývá k používání metody nazvané Dutch Reach. To znamená otevírání dveří druhou rukou, píše dále web Autosalon. Jednoduše řečeno pravidlo spočívá v tom, že řidič musí dveře auta otevřít rukou, která je od dveří vzdálenější. Tento způsob tak motoristy cíleně vede k tomu, aby se při otevírání dveří otočili. Tím si zároveň lépe všimnou přijíždějících cyklistů nebo koloběžkářů.

iZdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
Správný způsob otevírání dveří u auta se v Nizozemsku učí už v autoškole

Jak pak uvádí web iDnes, metoda pochází z Nizozemska, které je známé velkou popularitou cyklistiky. A s pravidlem se tam seznamují už v autoškolách. Konkrétně se začínající řidiči učí před vystoupením z vozu zkontrolovat zpětné zrcátko a otevírat dveře pravou rukou,“ dodává server iDnes, podle kterého může toto pravidlo zachraňovat životy.

Jakým způsobem otevíráte dveře u auta vy? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články