EU nám brzy zakáže pánve na vaření. Lidé zoufají, za nové si zaplatí z vlastní kapsy

Pánve či hrnce, ve kterých jsou lidé zvyklí vařit dnes a denně se dost možná brzy přestanou vyrábět.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Zatímco některé regulace a nařízení EU lidé v běžném životě téměř nepocítí, jiné je zasáhnou skutečně výrazně. Události247 například psaly o tom, že evropští politici by rádi zavedli digitální řidičský průkaz či že EU chce od roku 2029 zakázat prodej současných plynových kotlů. Nyní se chystá další regulace, která bude mít na Čechy a obyvatele dalších evropských zemí zcela zásadní vliv. Zdá se totiž, že EU brzy zakáže výrobu některých pánví na vaření.  

Na těchto pánvích už si nejspíš neuvaříte

Evropští politici aktuálně diskutují o regulaci až 10 tisíc perfluorovaných a polyfluorovaných chemických látek, často označovaných jako PFAS, píše web Blesk. Na první pohled nejspíš dlouhé názvy chemikálií mnohým nic neřeknou. V praxi je však používá spousta Čechů. „Mezi typické výrobky obsahující PFAS patří voděodolné oblečení či nepřilnavé povrchy kuchyňského nádobí známé jako Gore-Tex nebo Teflon,“ cituje Blesk vyjádření Lenky McGachy z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na teflonových pánvích vaří mnoho českých domácností

Výrobky z těchto materiálů má přitom v oblibě mnoho lidí. Mají totiž velmi výhodné vlastnosti jako je odolnost vůči vlhkosti, mastnotě nebo zašpinění, píše web Aktuálně. Představa, že by EU do budoucna zakázala výrobu dalších těchto výrobků se tak pochopitelně mnohým nelíbí. Spousta lidí proto zoufá. Je jim totiž jasné, že když si budou chtít koupit nové výrobky bez zmíněných chemikálií, které budou dost možná i dražší, budou si je muset zaplatit z vlastní kapsy.

Zda ale k zákazu skutečně dojde ještě není jasné. Vše je totiž zatím ve fázi dohadů a návrhů. Jak navíc uvádí server Blesk kromě zákazu se zvažují i časově omezené výjimky, a to v rozmezí 18 měsíců až 12 let“.

Proč chce EU tyto materiály zakázat?

Hlavním důvodem jsou škodlivé dopady těchto sloučenin na lidský organismus i celkový ekosystém. PFAS, známé také jako věčné chemikálie jsou extrémně odolné proti rozkladu a snadno kontaminují životní prostředí včetně vodních zdrojů, uvádí dále web Blesk. Tyto obtížně rozložitelné látky navíc překračují normy EU týkající se povrchových vod. A co víc, dokonce už byly detekovány i v lidském mateřském mléce či krvi, což rozhodně nejsou dobré zprávy.

EU brzy zakáže jeden typ vytápění v bytech a domech. Dotkne se to i vás?

A jak konkrétně mohou být pro člověka látky ohrožující? Web ČT24 například nedávno psal o studii, z níž vyplývá děsivý závěr. Ženy, které mají v těle zvýšené hodnoty věčných chemikálií mají o 40 procent nižší šanci, že otěhotní do 1 roku od prvního pokusu o početí. A podle mnohých odborníků mohou rovněž způsobovat onemocnění jater, rakovinu, poruchy imunitního systému či sníženou plodnost u mužů, dodává server Aktuálně.

Používáte teflonové pánve či hrnce? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články