EU zakáže některé byty. Pokud bydlíte v paneláku, musíte zpozornět. Tohle nebude jen tak

Především na majitele bytů se valí velká změna. Netýká se navíc pouze Česka.

i Zdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zákon připravovaný Evropskou unií by v několika nadcházejících letech mohl opravdu znatelně ovlivnit sektor nemovitostí ve všech členských státech. Změny by mohly teoreticky postihnout proces prodeje nemovitostí, ale i pronájmu nemovitostí, naznačují, že některé segmenty trhu by mohly čelit značným komplikacím.

Byty různých kategorií

Nejdůležitější složkou nově navrhovaného zákona ze strany EU je klasifikace bytů do emisních kategorií. Značení „A“ reprezentuje nejvyšší hodnocení a „G“ naopak nejnižší. Byty a bytové jednotky označené písmenem „A“ by měly být úplně bezemisní. Naopak byty s hodnocením „G“ by měly postupně z trhu úplně vymizet. Cílem EU je snížit náklady na údržbu objektu a snížit množství emisí.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Byty by měly podle EU spadat do různých emisních kategorií

Od roku 2026 se má zákon vztahovat pouze na veřejné objekty. Od roku 2028 se nicméně nová pravidla rozšíří i na soukromý sektor. Nicméně od roku 2028 se tato norma rozšíří i na sektor soukromý. Doposud není jasné, jak bude realizace, dohled nad dodržováním výše zmíněných pravidel a trestání přestupků probíhat. V případě novostaveb se bude podle návrhu jako hlavní zdroj vytápění uplatňovat fotovoltaika, případně tepelná čerpadla.

Zákaz pronájmu i prodeje vlastního bytu

Nová pravidla unie pak dále nařídí prodejcům a pronajímatelům bytů povinnost poskytnout průkaz energetické náročnosti budovy při prodeji nebo pronájmu nemovitosti. Prý kvůli tomu, aby zájemci měli přesné informace o nákladech na její údržbu. Budovy, které nesplní kritéria ani třídy „G“, by pak nemělo být možné v budoucnu ani prodat, či pronajmout.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Změna se pravděpodobně dotkne nejenom majitelů, ale i nájemců

Nejenom majitelé bytů, ale i nájemci se kvůli tomu musí připravit na velkou dávku změn. Pokud totiž majitel vlastní podle unie neekologický byt, bude s tím zřejmě něco muset udělat. Tedy alespoň v případě, pokud bude v budoucnu byt chtít i nadále pronajímat, případně prodat.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Co si o tom všem myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články