Euro v Česku: Nové bankovky jsou už v oběhu. Připravte se

Dovedete si představit, že by se v Česku platilo eurem? A jak by asi vypadaly české euromince?

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

V poslední době se v Česku opět rozproudila debata o přijetí eura. Nejprve toto téma ve svém novoročním projevu otevřel prezident Petr Pavel, jak připomíná web Seznam Zprávy. A o měsíc později se přidal i ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), který chtěl jmenovat zmocněnce pro euro. Nakonec se tak po kritice ostatních koaličních stran nestalo, píše web Lidovky. I přesto však debata nadále běží. Chtěli byste i vy nové mince a bankovky?

Které peníze by se líbily vám?

S návrhy, jak by taková česká eura mohla vypadat přišel i web Peníze. Konkrétně představil sadu možných vzhledů euro mince. Jak totiž nejspíš většina lidí ví, každý stát mé motivy tohoto platila jiné. A zatímco někde euro mince zdobí tamní známé stavby, jinde na nich můžeme spatřit třeba významné osobnosti anebo jiné charakteristické symboly.

Ve zmiňované sérii návrhů webu Peníze se objevila celá řada tipů. Kromě Pražského hradu, Jana Amose Komenského, věrozvěstů Cyrila a Metoděje nebo Karla Čapka je tam i několik bizarních nápadů. Patři mezi ně Švejk, oči Jana Žižky anebo kocourek. Ostatně, posuďte sami, který motiv by se vám na minci líbil nejvíce.

Některé bankovky se už natiskly

V Česku pak lze dokonce již některé euro bankovky pořídit. Nejsou však pravé. Jde o sběratelskou eurobankovku, která byla vydaná k oslavě 200. výročí narození Bedřicha Smetany, píše web Novinky. Tato speciální bankovka vybavená sofistikovanými bezpečnostními prvky jako je hologramy, mikrotisk a UV ochranné prvky však není určena k placení. Její nominální hodnota je totiž nula. I tak má ale velkou cenu.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
V případě přijetí eura by byly české mince a bankovky minulostí

Bankovky totiž byly vydány v omezeném množství 10 tisíc kusů. A mezi sběrateli se okamžitě staly hitem. Během prvního dne prodeje našly své nové majitele přes 2 tisíce z nich, přičemž pořizovaní cena byla 80 korun za kus, uvádí web Novinky. Jejich hodnota však v budoucnu dost možná bude stoupat.

Pokud byste o bankovky měli také zájem, pak budete muset zamířit do rodiště Bedřicha Smetana. „Koupit je můžete jen v Litomyšli. Každá je opatřena rokem vydání a pořadovým číslem,“ řekl pro web Novinky starosta Litomyšle Daniel Brýdl (bezp.).

Jste zastánci, nebo odpůrci přijetí eura? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články