Evropská unie nám zakáže pánve na vaření. Za nové si zaplatíme sami

Evropská unie přichází s dalším nařízením. Za pár let bude platit zákaz používání teflonových pánví.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Evropská unie jedná o zákazu až 10 tisíc perfluorovaných a polyfluorovaných látek (PFAS) a chce hledat alternativy. Psal tom web Blesk. Tyto látky jsou známé také jako věčné chemikálie a škodí organismům i celým ekosystémům. Lidé je znají díky jedinečným vlastnostem, jako je tepelná odolnost nebo odpuzování mastnoty. Užíváme je třeba jako teflonové pánve.

Vaření na teflonu už jen pár let

Část věčných chemikálií bude na trhu zřejmě výrazně omezena od roku 2026/2027. Vyplývá to z vyjádření vědkyně Lenky McGachy z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Omezením PFAS se zabývá EU. Momentálně se koná veřejné konzultační období, které skončí v září. „PFAS jsou syntetické organické látky, které mají široké využití ve stovkách průmyslových a spotřebitelských výrobků. Mezi typické výrobky patří třeba nepřilnavé povrchy kuchyňského nádobí známé jako Gore-Tex nebo Teflon,“ cituje McGachy Blesk.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Lidé se v budoucnu zřejmě budou muset obejít bez teflonových pánví na vaření

Tyto látky obsahují jednu z nejsilnějších chemických vazeb v organické chemii, a to vazbu mezi uhlíkem a fluorem. Ta jim dává jedinečné vlastnosti, ale zároveň je příčinou jejich hlavního problému. Jsou totiž perzistentní a je tedy velmi těžké je odbourat, píše dále Blesk. Tyto látky se však snadno šíří v prostředí, mohou procházet půdou a kontaminovat zdroje pitné vody. Jejich odstranění je podle vědkyně McGachy velmi náročné a stojí spousty peněz.

Co použít místo teflonu

To je pro mě teda nová informace. Myslím, že teflonové pánve používá většina žen a nedovedu si tedy představit, čím jiným je nahradit, aby se mi na nich jídlo nepřipalovalo,“ řekla Událostem247 Jarmila Houbová z Jihlavy. Mezi bezpečné materiály pánví patří keramika, litina, uhlíková ocel, nerezová ocel a titan. Psal o tom web Zlín.cz. Keramika se obecně považuje za nejbezpečnější a nejekologičtější variantu. Litinové pánve jsou vyrobené bez toxických chemikálií a pokud jsou dobře vypálené, jsou přirozeně nepřilnavé.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Škodlivost zmíněných chemikálií a látek, které chce EU zakázat, je dlouhodobě prokázána

V návrhu omezení používání věčných chemikálií se uvádí, že by se mělo co nejvíce zamezit uvolňování PFAS do životního prostředí. Cílem návrhu je snížení emisí PFAS do prostředí o 96 procent za 30 let od přijetí, píše dále Blesk. Protože tyto látky jsou chemicky velmi stabilní, je důležité zohlednit jejich uvolňování ve všech fázích životního cyklu, tedy při výrobě, použití a likvidaci. Kromě zákazu se zvažují i časově omezené výjimky, a to v rozmezí 18 měsíců až 12 let. Tato možnost je podle vědkyně nejpravděpodobnější, dodává Blesk.

Z uvedeného je tak jasné, že s používáním teflonových pánví se do budoucna zřejmě nepočítá. Pokud si tedy po zmíněném zákazu prodeje těchto pánví budete chtít koupit novou pánev na vaření, budete muset sáhnout po jiné variantě, než je ta teflonová.

Používáte doma teflonovou pánev? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články