Hrozí vám zrušení bankovního účtu: Jednou si vyberete peníze z bankomatu a končíte

Banky mohou při podezřelých transakcích po svých klientech požadovat důležité dokumenty. Celá věc může skončit zrušením bankovního účtu.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Web Echo24 v minulosti uvedl, že větší finanční transakce na bankovních účtech mohou vyvolat vlnu otázek ze strany banky. Sledování je vcelku logické. Při větších neověřených obnosech peněz totiž existuje riziko, že peníze mohou pocházet z nelegálních činností. Banky tak začnou vše prověřovat.

Je důležité podat potřebné doklady

Co je ovšem méně očekávané, je to, že banka může vyžadovat i informace o tom, co plánujete udělat s vybranou hotovostí. Například Komerční banka ve svých nedávných změnách platných od března omezila možnosti  hotovostního platebního styku, píše dále Echo24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Banky mohou lidem zrušit účet, pokud budou mít podezření z nelegálního nabytí peněz

Podle Echo24 Komerční banka uvádí, že může omezit nebo zcela zakázat hotovostní transakce některým svým klientům. Před provedením vkladu nebo směny hotovosti je banka ze zákona oprávněna požadovat potřebné doklady k ověření původu peněz. To samé platí i u výběru hotovosti. Banky takovým krokem chtějí bojovat proti praní peněz a financování terorismu.

Banky mají na vše ze zákona nárok

Michal Teubner, mluvčí Komerční banky, Echu24 řekl, že se nejedná o zcela nové kontrolní pravidla. Na dotazy Echa24 ovšem nebyl schopen přímo specifikovat, kdy a v jakých případech bude banka tímto způsobem postupovat. Ve výsledku je tak vše na posouzení banky.

Čechům ve velkém ruší bankovní účty. Jedno vybrání hotovosti z bankomatu a průšvih je na světě

Podle České národní banky mají banky na tento postup nárok. „Vzhledem k individuální povaze každého obchodního vztahu se může okruh požadovaných informací lišit a je na posouzení finanční instituce, jaké informace bude od klienta v konkrétním případě požadovat a jakými způsoby je bude chtít doložit,“ řekla mluvčí ČNB Petra Vlčková pro Echo24.

Stát se ovšem může ledacos. Pokud vám přijde na účet větší obnos peněz, který si případně vyberete v hotovosti, a peníze nebudete schopni bance doložit, může vám hrozit i zrušení bankovního účtu, v lepším případě dočasné pozastavení jeho fungování. O této problematice jsme nedávno informovali i na Událostech247.

Ozvala se vám někdy banka ohledně podobné záležitosti? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články