Přišlo se na to, jak nás velké firmy v roce 2024 oškubou o peníze. Týká se to spousty Čechů. I vás?

Mnozí čeští zaměstnanci si příští rok budou muset zvyknout, že už v práci nebudou dostávat některé peníze, na které byli dosud zvyklí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Z aktuálních prognóz vyplývá, že mnohé české firmy budou příští rok svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, píše web ČT24. Jak navíc psaly Události247, těm, kteří vyráží na zahraniční služební cesty stoupnou cestovní náhrady za stravování. Mohlo by se tak zdát, že české zaměstnance čekají dobré časy. Bohužel, zejména velké firmy si na ně došlápnou jiným způsobem. Lidem sice zvýší mzdu, ale z druhé strany je pěkně oškubou o peníze. Dejte si pozor, ať se to nestane i vám.

Tyto peníze lidem firmy vezmou

Přibližně dvě pětiny firem v České republice plánují od začátku nového roku snížit rozsah zaměstnaneckých benefitů, píše web ČT24. Skrze ně v podstatě lidem platí část mzdy navíc, i když ne ve formě peněz. Zatímco aktuálně tyto nadstandardní příspěvky svým pracovníkům poskytuje až 92 procent českých firem, od nového roku se toto číslo výrazně okleští.

Omezení se má týkat široké škály benefitů. Příkladem jsou takzvané multisportky, které zaměstnancům umožňují vstup na sportoviště nebo do wellness center za zvýhodněné ceny, uvádí web TN. Ještě donedávna přitom zaměstnanecké benefity patřily mezi velmi oblíbený produkt. A to jak u zaměstnanců, tak zaměstnavatelů, kteří ho využívali k nalákání nových pracovníků, psal na začátku roku web ČT24. Nyní bude ale všechno jinak.

Proč podniky benefity škrtají?

Podnikatelé tento svůj krok zdůvodňují tím, že jen reagují na vládní úsporná opatření. Zkrátka, šetřit musí všichni, tedy i firmy. Vláda se totiž rozhodla výrazně omezit aktuálně výhodné podmínky, kdy zaměstnanecké benefity byly osvobozeny od daně. Jak připomíná web Peníze, původně dokonce politici zvažovali daňové zvýhodnění benefitů zcela zrušit. Nakonec ho pouze omezili. Od příštího roku tak nebudou danit pouze benefity do výše poloviny průměrné mzdy, což v roce 2024 bude částka 21 983 korun.

iZdroj fotografie: VeronicaTherese / Creative Commons / CC-BY-SA
Mnohé firmy svým pracovníkům výrazně seškrtají zaměstnanecké benefity

Z tohoto pohledu se tak jeví krok zaměstnavatelů seškrtat benefity maximálně do výše zmíněné poloviny průměrné mzdy jako logický. Konkrétně má tento postup v plánu podle průzkumu Hospodářské komory asi 40 procent firem. „My nemáme jako zaměstnavatelé prostor, abychom dávali benefity, které se nám najednou téměř o polovinu zdraží,“ řekl pro web TN daňový expert z Unie zaměstnavatelských svazů Petr Frisch.

Zdá se tak, že snaha vlády získat více peněz na daních se úplně nepovede. „Vláda chtěla zvednout zdanění benefitů, aby vybrala víc peněz na daních, ale je to čistě potěmkinovský plán. Rozhodně nevybere tolik, kolik si slibovala,“ dodal pro web ČT24 viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza.

Využívali jste ve své práci zaměstnanecké benefity? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články