Jak ušetřit na dovolené peníze? Místní odhalili své triky, jak zbytečně neutrácet. Okopírovat je zvládnete i vy

Nad tím, jak při cestě na dovolenou ušetřit, si láme hlavu řada Čechů. Nemalé peníze lidé mohou uspořit díky několika trikům.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Dovolená se letos Čechům pěkně prodraží. Důvodem jsou nejen zvýšené ceny potravin či služeb, ale také třeba dálničních poplatků. Mnoho lidí se tak snaží ušetřit, kde se dá a neváhají kvůli tomu ani ubrat ze svého komfortu. Pokud ví, jak na to, mohou na své zahraniční dovolené uspořit nemalé peníze. Inspirovat se přitom lze u místních, kteří odhalili triky, jak zbytečně neutrácet.

Okopírovat tyto tipy zvládne každý

Dovolená u moře je každoroční plán mnoha Čechů. Ať už vyráží do oblíbeného Chorvatska či kamkoli jinam, musí však absolvovat dlouhou cestu, která rozhodně není levná. Ceny paliv ani poplatky za dálnice neklesají, spíše naopak. Navíc, s přistoupením Chorvatska do eurozóny lze očekávat obdobný vývoj cen jako u jiných členů této měnové unie, kde po přechodu na euro docházelo ke zdražení, píše web AutoŽivě.

Jednou z výrazných položek jsou pohonné hmoty. Že čerpací stanice u dálnic mají obvykle výrazně vyšší ceny než pumpy v menších městech a obcích je známá věc. Ušetřit lze však i tím, že řidiči natankují do plna v zemích, kde jsou ceny příznivější. To, že cenový rozptyl ve státech Evropy je skutečně markantní dokazuje i web Peníze. Podle srovnání může rozdíl mezi nejlevnějším benzinem, který je v Bulharsku a nejdražším, který tankují lidé ve Finsku činit v přepočtu i 15 korun, což rozhodně není málo.

Dálnicím se lze vyhnout

Další nemalou položkou jsou pak poplatky za dálniční známky. Jak ostatně píše web Lidovky, až na výjimky letos známky v Evropě zdražily, většinou maximálně o 2 eura. Mnohé země navíc nenabízí možnost koupit si známku pouze na několik dní a lidem tak nezbývá než za jeden průjezd zaplatit třeba i cenu měsíční známky.

iZdroj fotografie: Ředitelství silnic a dálnic
Ušetřit za dálniční známky lze volbou jiné trasy

Existuje však možnost, jak se poplatkům vyhnout. Stačí zvolit cestu mimo dálnice. Jak uvádí web AutoŽivě, například napříč Slovinskem existuje jednoduchá cesta, která je v průměru jen o několik desítek minut delší než trasa po dálnici. Pokud tak lidé chtějí, rozhodně mohou při cestě na dovolenou ušetřit nemalé peníze, které se jim pak v cílové destinaci jistě budou hodit.

Chystáte se letos na dovolenou do zahraničí? Pokud ano, budete hledat cesty, jak ušetřit, nebo si chcete dovolenou užít bez ohledu na ceny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články