Jedna skupina Čechů dostane od státu v roce 2024 až 525 000 Kč na ruku. Zjistěte, zda budete mít na odměnu nárok i vy

Ať už se jedná o narození dítěte nebo třeba ztrátu zaměstnání, může každý z nás přijít o část svých příjmů. Pak je na čase požádat o pomoc stát.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Ze systému státní sociální podpory jsou vypláceny dávky určené především rodinám s nezaopatřenými dětmi, jako rodičovský příspěvek, porodné, přídavek na dítě a náhradní výživné. Dávka, která je ze systému vyplácena i rodinám bez dětí, je příspěvek na bydlení, připomíná web Kurzy.

Příspěvek pro rodiny s dětmi

Nárok na tento příspěvek mají ti, kterým 30 procent příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň je těchto 30 procent příjmů nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem, píše na svém webu Ministerstvo práce a sociálních věcí. Důležitým okamžikem v životě každého je také narození dítěte. Nárok na porodné má rodina, které se narodilo první nebo druhé dítě.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Lidé se o dávky od státu často bojí zažádat

Příjem rodiny v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Výše porodného je 13 tisíc na první narozené dítě. Při narození druhého živého dítěte je to 10 tisíc korun. Rodiny mají od státu nárok také na rodičovský příspěvek. Dostane ho ten rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o nejmladší dítě v rodině, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte, píše dále na webu resort práce.

Jak a kde o peníze požádat

Dosud byla maximální výše rodičovského příspěvku 300 tisíc korun. V případě, že nejmladším dítětem v rodině jsou 2 a více dětí narozených současně, měl rodič nárok až na vyčerpání celkové částky 450 tisíc. Od ledna 2024 si však tyto rodiny ještě přilepší. Jak píše web CNN Prima News, rodičovský příspěvek se zřejmě zvýší na 350 tisíc korun. Zároveň rodičům s 2 a více dětmi stát nově vyplatí až 550 000 Kč. Senát to schválil v rámci novely o státní sociální podpoře. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rodičovský příspěvek se od příštího roku zvýší

Růst o 50, případně 100 tisíc korun se bude týkat pouze rodičů dětí, které se narodí od začátku příštího roku. Výplata příspěvku se však zkrátí ze čtyř na tři roky. Novelu, která má zjednodušit komunikaci s úřady práce, dostane k podpisu prezident. Ministerstvo práce spustilo digitální žádost o rodičovský příspěvek prostřednictvím klientské zóny JENDA. Žádost lze vyplnit elektronicky. „Za zvýšení příspěvku jsem ráda, v únoru se mi má narodit dítě, takže každá koruna se bude hodit,“ řekla Událostem247 paní Ivana z Tvarožné.

Budete mít v roce 2024 na rodičovský příspěvek nárok? Sdělit nám to můžete v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články