Jedna skupina důchodců má nárok každý měsíc od státu pobírat tisíce Kč navíc. Týká se to i vás?

Senioři, kteří se nachází ve špatné finanční situaci mají nárok na příspěvek od státu. Zjistěte, kdo všechno ho může získat.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Mnoho Čechů má v dnešní době neustálého zdražování problém vyjít s penězi. Nemalou část z nich přitom tvoří důchodci, kteří jsou v řadě případů odkázáni jen na státní penzi. Existuje zde ale možnost, jak tuto nepříznivou situaci změnit. Skupina důchodců, která se dostane do finanční tísně má totiž od státu nárok na tisíce korun ročně navíc.

Na tento příspěvek má nárok řada důchodců

Konkrétně tato část důchodců může mít nárok na doplatek na bydlení, píše web Finance. Ten mohou čerpat v případě, že jim po zaplacení nákladů na bydlení zůstává z důchodu pouze malá částka, se kterou si nevystačí na pokrytí základních potřeb. Pro jeho získání je však třeba splnit několik podmínek.

Jedním z hlavních kritérií získání doplatku na bydlení je přiznaný příspěvek na bydlení. Ten přitom už sám o sobě rozhodně není malý. Jak v minulosti psaly Události247, dosahovat může až téměř 25 tisíc korun.

Dále je pak pro výpočet doplatku na bydlení třeba znát výši příspěvku na živobytí, který se může lišit například na základě místa bydliště či dalších kritérií. Pro vybrané skupiny osob, jako jsou například starobní důchodci, osoby s invalidním důchodem třetího stupně či nezaopatřené děti, se rovná oficiálně stanovenému životnímu minimu, jež pro jednotlivce činí 4 860 korun, jak vyplývá z webu Úřadu práce.

Na typu bydlení nezáleží

Jak dále uvádí web Finance, pro získání doplatku na bydlení přitom není zásadní způsob bydlení. Získat ho mohou jak důchodci, kteří bydlí v nájmu tak ti, jež žijí ve vlastním bydlení. A vyloučeni nejsou ani lidé, kteří bydlí třeba v domově pro seniory nebo ti, jež mají nemovitost určenou k rekreaci, tedy například chatu.  

iZdroj fotografie: Martin2480 / Creative Commons / CC BY-SA
Doplatek na bydlení mohou získat lidé žijící v nájmu i ve vlastním bydlení

„To, zda výše nákladů na bydlení je adekvátní současné lokalitě, posuzují sami úředníci,“ píše web Finance. A kolik tedy takový doplatek na bydlení činí? Jeho výše je v porovnání s příspěvkem na bydlení podstatně nižší. Často se jedná o stovky či tisíce korun. I takové částky se však lidem, kteří třou bídu s nouzí mohou hodit. A to se týká nejen důchodců.

Je podle vás v Česku hodně seniorů, kteří by doplatek na bydlení potřebovali? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články