Naléhavé: Ještě letos přijdou lidi o své e-maily, už nikdy se k nim nedostanou

Řada lidí má několik e-mailových účtů, které už dlouho nevyužívají. Pokud se do nich ale nepřihlásí, brzy o ně dost možná přijdou.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

E-mail je jedním ze základních komunikačních nástrojů, který v dnešní době využívá většina lidí. Nezřídka se stává, že někteří mají z různých důvodů založených e-mailů více, avšak reálně využívají jen některé z nich. Právě tito lidé by ale mohli být brzy nemile překvapeni. Ještě letos totiž mnozí o své e-maily přijdou a už se k nim nikdy nedostanou.

Koho se nové opatření bude týkat

Z důvodu dlouhého nepoužívání už se možná některým lidem v minulosti stalo, že například přišli o svá stará data. Nyní se však chystá pro nevyužívané účty ještě razantnější krok. Digitální gigant Google totiž oznámil nové pravidlo, které může mít významný dopad na uživatele jeho e-mailové služby Gmail.

iZdroj fotografie: The Pancake of Heaven! / Creative Commons / CC BY-SA
Digitální gigant Google plánuje hromadně rušit nepoužívané e-mailové účty

Zatímco podle starých zásad by Google u dlouhodobě nepoužívaných účtů pouze vymazal data, nyní přikročil k radikálnějšímu řešení. Pokud je účet neaktivní alespoň po dobu dvou let, může ho společnost smazat. Pravidlo se navíc vztahuje nejen na účty Gmail, ale i na ty, které jsou spojeny s placenou službou Google Workspace. Vše má začít platit už letos v prosinci, kdy budou smazány první účty, což činí celou věc ještě naléhavější.

Zrušení e-mailu bude nevratné

Toto oznámení vyvolává obavy především u lidí, kteří své účty Gmail využívají méně často nebo je mají jen pro záložní případy. Spousta uživatelů sice Gmail používá jako hlavní e-mailový účet. Mnozí ale mají účet Gmail především jako záložní e-mail pro případy, že by ztratili přístup ke svému hlavnímu účtu. Právě tito lidé by si měli dávat dobrý pozor, aby náhodou dvouletou lhůtu nepřekročili a o svůj e-mail nepřišli.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Řada lidí může být nemile překvapena, až jednoho dne zjistí, že už se do svého účtu nemohou přihlásit

Podle Googlu je toto opatření součástí snahy o efektivní správu prostoru pro ukládání dat. Společnost navíc slibuje, že před smazáním účtu pošle lidem upozornění, aby měli možnost se na e-mail přihlásit a udržet si tak svůj účet aktivní. I přesto ale tento krok vyvolal vlnu kritiky. Firma například nebere v potaz situace, kdy se uživatelé nemohou přihlásit do svých účtů z důvodu nemoci nebo úmrtí. V tu chvíli by společnost jednoduše zničila digitální dědictví a osobní data, aniž by jejich majitelé měli reálnou možnost s tím něco udělat.

Zdroj: The Verge

Je podle vás v pořádku, aby Google automaticky mazal nepoužívané účty? Napište nám svůj názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články