Jízda v levém pruhu pouze za poplatek: Řidiči se bouří, tohle ždímání našich peněženek je nepřípustné

Placení za jízdu v levém pruhu? Kdo chce ušetřit čas, musí zaplatit.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Chcete rychle projet dálnicí? Zaplaťte. Americký stát Florida zavedl systém expresních pruhů nazývaných SunPass. Ten je k vidění na tamních přetížených úsecích dálnic, kde se často tvoří zácpy. Novinka má umožnit rychlejší průjezd dálnicí a zároveň vytvořit alternativu k starému systému mýtného.

Částku strhnou z účtu

SunPass byl na Floridě zaveden už v roce 1999 jako elektronický systém pro placení mýtného. Projekt je pod vedením floridského ministerstva dopravy. V současnosti nabízí poměrně jednoduchý způsob, jak si mohou řidiči zaplatit za snazší průjezd placenými částmi dálnic, mostů a některých tunelů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sunpass funguje, i když v jiné podobě, na Floridě delší dobu

Pro využití SunPassu se musí řidiči zaregistrovat online, založit si účet a následně ho nabít penězi. Pořídit si musí také malé elektronické zařízení, které připevní na přední sklo svého auta. Jakmile řidič autem projede placeným úsekem, zařízení bude komunikovat s bránou a odpovídající částka bude stržena z účtu.

Prostě plaťte

Cena za průjezd v expresním pruhu se pohybuje mezi 0,50 a 1,50 dolary, tedy v přepočtu zhruba 11 – 33 Kč. Vše se odvíjí od délky a umístění úseku. Je ovšem důležité zmínit, že za výše zmíněné elektronické zařízení musíte také zaplatit, konkrétně 15 dolarů, v přepočtu zhruba 330 Kč. Pokud by se někdo rozhodl jet v expresním pruhu bez platné registrace, čeká ho pokuta 25 dolarů, v přepočtu 550 Kč.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Expresní pruhy na floridských dálnicích jsou zpoplatněny

Nejenom Češi na dovolené v Americe, ale především floridští řidiči musí být být alespoň trochu rozhořčeni. Jakkoliv může na první pohled působit, že podobný nápad ušetří řidičům za pár korun čas, je tady jedna věc, kterou jsme nezmínili. Každý z řidičů totiž přirozeně státu odvádí peníze na daních, ze kterých se mimo jiné zajišťuje provoz a platí státní zaměstnanci, kteří korigují dopravu.

Floridská vláda projektem Sunpass tak dává očividně najevo, že není schopna se popasovat s dopravními zácpami a obecně s problémy s dopravou. Proto řidiči, kteří chtějí projet tamními dálnicemi v přípustném čase, musí ze své peněženky pro stát utratit zmíněné peníze navíc.

Zdroj: Autosalon, AutoŽivě

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články